اولین روز از مذاکرات در آستانه حاصلی نداشت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اولین روز از مذاکرات در آستانه حاصلی نداشت

اولین روز از مذاکرات میان نمایندگان دولت سوریه و رهبران گروههای مسلح مخالف دولت در این کشور، که با میانجی گری کشورهای روسیه، ایران و ترکیه از روز دوشنبه در شهر آستانه، پایتخت قزاقستان آغاز شد، بدون نتیجه پایان یافت. گروههای مخالف سیاسی غیرمسلح (اپوزیسیون) در این مذاکرات حضور مستقیم ندارند و بعنوان مشاور در کنار نمایندگان گروههای مسلح ضد دولتی به پایتخت قزاقستان آمده اند.

موضوع ادامۀ آتش بس که از سی ام دسامبر گذشته در برخی نقاط سوریه برقرار شده است، از جمله اختلافات اصلی در اولین روز این مذاکرات بود.

یحیی العریدی، سخنگوی گروههای مسلح مخالف دولت دربارۀ این گفتگوها به خبرنگاران گفت: «ما از موضع واقعی روسیه در این نشست مطلع شدیم، آنها از نقطه نظر نظامی به اهدافی که در سوریه داشته اند، رسیده اند و حالا می خواهند این دستاورد نظامی را به یک دستاورد سیاسی تبدیل کنند، امری که بدون آتش بس امکان ندارد. آنها برای دستیابی به این اهداف به این آتش بس نیاز دارند.»

علیرغم موافقت قبلی گروههای مسلح شرکت کننده در این مذاکرات، این گفتگوها به طور غیرمستقیم و با واسطه برگزار شد.

بشار جعفری، رئیس هیات فرستاده شده از سوی دولت سوریه تاکید می کند که سوریه مجری این مذاکرات نیست بلکه به آن دعوت شده است. وی می گوید: «از دولت سوریه دعوت شده است تا بخشی از این گفتگوها باشد. ترکیه در این مذاکرات ضامن گروههای تروریستی مسلح است چرا که یکی از اپراتورهای آنهاست و بر همین اساس است که ما به اینجا آمده ایم. روسیه و جمهوری اسلامی ایران هم دو ضامن دیگر این مذاکرات هستند.»

به موازات این مذاکرات، بمباران برخی از مناطق در سوریه مانند حمص و الطامنه از سوی جنگنده های روسیه و نیروهای دولتی ادامه یافته است. روسیه می گوید این بمباران ها علیه مواضع داعش و فتح الشام (جبهه النصرۀ پیشین که شاخه القاعده در سوریه محسوب می شد) صورت گرفته است.

نبردها در منطقۀ استراتژیک وادی بردی در نزدیکی دمشق نیز میان نیروهای دولتی و گروههای مسلح علیرغم آتش بس ادامه دارد و همین امر ادامۀ این آتش بس را با خطر شکست همراه کرده است.