Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتخابات پارلمانی اسپانیا؛ حقوق زنان در کانون مناظره‌ها

انتخابات اسپانیا
انتخابات اسپانیا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتخابات پارلمانی اسپانیا در حالی آخر هفته جاری در روز ۲۸ آوریل برگزار می‌‌شود که حقوق زنان و مسئله فمینیسم به یکی از اصلی‌ترین بحث‌های روز کاندیداها و احزاب بدل شده است.

آگهی

انتخابات پارلمانی اسپانیا در حالی آخر هفته جاری در روز ۲۸ آوریل برگزار می‌‌شود که حقوق زنان و مسئله فمینیسم به یکی از اصلی‌ترین بحث‌های روز کاندیداها و احزاب بدل شده است.

پس از تظاهرات گسترده در روز جهانی زن، احزاب چپ‌گرا حقوق زنان را در اولویت قرار داده‌اند. این در حالی است که احزاب محافظه‌کار می‌گویند این خواسته‌ها محصول «فمینیسم افراطی» است.

از موضوعات مهم در این زمینه حق سقط جنین، تدابیر در جهت مهار خشونت‌های خانگی و تلاش برای برابری دستمزد میان زنان و مردان است. مطابق آمار موسسه یورواستات، زنان در اسپانیا به طور متوسط ۱۵.۱ درصد کمتر از مردان دستمزد دریافت می‌کنند. مسئله حقوق زنان از آن جا اهمیت دارد که مطابق نظرسنجی‌ها، ۶۰ درصد کسانی که هنوز برای رای خود در انتخابات مرددند زنان هستند. رای آن‌ها به نفع هر گروه می‌تواند توازن را در آرایش سیاسی مجلس آینده به هم بزند.

حزب سوسیالیست حاکم در اسپانیا خود را به عنوان یکی از فمینیست‌ترین احزاب سیاسی تاریخ اسپانیا معرفی می‌کند. از ۱۷ وزیر کابینه، ۱۱ تن زن و ۶ تن مرد هستند. این در حالی است که به ندرت زنان در سرلیست احزاب برای انتخابات حضور دارند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

وضعیت کرسی ها در مجلس اسپانیا بنابر نظرسنجی ماه ژانویه

مناظره انتخاباتی

انتخابات پیش روی مجلس اسپانیا یکی از مبهم‌ترین انتخابات دهه‌های اخیر این کشور است و مطابق نظرسنجی‌ها هیچ حزبی به طور قاطع پیشتاز نیست. حتی مناظره انتخاباتی دوشنبه شب میان سه کاندیدای مطرح، پدرو سانچز از حزب سوسیالیست، پابلو کاسادو از حزب محافظه کار و آلبرت ریورا از حزب میانه رو نیز نتوانست پیروز قاطع انتخابات را مشخص کند. هرچند برآوردها از پیشتازی نسبی حزب سوسیالیست با حدود ۳۰ درصد آرا حکایت دارد.

این به معنای آن است که هیچ حزبی نمی‌تواند در انتخابات پیش‌رو ۱۷۶ رای لازم برای تشکیل دولت را به دست آورد و به این ترتیب بار دیگر هیچ حزبی نمی‌تواند به تنهایی حکومت کند.

در این مناظره سانتیاگو آباسکال، رهبر حزب راستگرای افراطی وُکس، حضور نداشت. عدم حضور وی از آن روست که این حزب به دلیل عدم رای کافی در مجلس، از کرسی برخوردار نیست. حزب ملی‌گرای وُکس در سال ۲۰۱۳ میلادی تشکیل شد و شعارهایش توجه برخی از مردم اسپانیا را به خود جلب کرده است؛ شعارهایی در مخالف با مهاجران غیرقانونی و تاکید بر ملی‌گرایی. پیش‌بینی می‌شود در انتخابات جاری حزب راست افراطی وکس بتواند با کسب ۱۰.۲ درصد از آراء یا به عبارت دیگر ۳۱ کرسی، برای اولین بار پس از دهه‌ها وارد پارلمان اسپانیا شود.

رهبران احزاب دوشنبه شب به مناظره تلویزیونی پرداختند

انتخابات پارلمانی اسپانیا روز ۲۸ آوریل برای تعیین سرنوشت ۳۵۰ کرسی مجلس نمایندگان و ۲۰۸ کرسی مجلس سنا برگزار خواهد شد. بیش از ۳۶ میلیون نفر برای رای در این انتخابات ثبت نام کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات زودهنگام اسپانیا؛ رهبران احزاب کیستند و چه می‌خواهند؟

آیا سانچز با انتخابات زودهنگام اسپانیا بار دیگر نخست‌وزیر می‌شود؟

تصاویر جشن و پایکوبی بازیکنان تیم ملی و مردم اسپانیا در خیابان‌های مادرید؛ بازگشت قهرمان یورو۲۰۲۴