Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آیا سانچز با انتخابات زودهنگام اسپانیا بار دیگر نخست‌وزیر می‌شود؟

آیا سانچز با انتخابات زودهنگام اسپانیا بار دیگر نخست‌وزیر می‌شود؟
Copyright REUTERS/Sergio Perez
Copyright REUTERS/Sergio Perez
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اگرچه سوسیالیستها در انتخابات زودهنگام همچنان پیشتازند اما نمی‌توانند حتی به همراه متحدان خود، اکثریت کرسی‌ها را در پارلمان این کشور از آن خود کنند.

آگهی

شهروندان اسپانیا بار دیگر یکشنبه ۲۸ آوریل به مراکز اخذ رای می‌روند تا در انتخابات پارلمانی زودهنگام این کشور شرکت کنند؛ انتخاباتی که با تصمیم پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا در پی رای نیاوردن بودجۀ پیشنهادی او در پارلمان این کشور برگزار خواهد شد.

آخرین نظرسنجی انجام شده دربارۀ وضعیت احزاب نشان می‌دهد که اگرچه سوسیالیستها در این انتخابات همچنان پیشتازند اما نمی‌توانند حتی به همراه متحدان خود، اکثریت کرسی‌ها را در پارلمان این کشور از آن خود کنند.

این نظرسنجی طی روزهای ۱۴ تا ۱۹ ماه مارس برگزار شده و ۱۵۰۰ نفر در آن شرکت کرده‌اند. بنا بر نتایج آن که روز یکشنبه در نشریه اسپانیایی «El Pais» منتشر شد، سوسیالیستها ۲۷.۱ درصد آراء یا به عبارت دیگر ۱۲۲ کرسی از ۳۵۰ کرسی پارلمان را از آن خود خواهند کرد و این حزب در بهترین حالت به همراه حزب چپ افراطی پودموس در مجموع می‌تواند صاحب ۱۶۲ کرسی در پارلمان شود.

برای ائتلافی از سه حزب راست افراطی یعنی حزب مردم، سیودادانوس و حزب راست افراطی وکس نیز دقیقا همین نتیجه پیش‌بینی می‌شود و به این ترتیب هیچکدام از دو بلوک چپ و راست نمی‌توانند ۱۷۶ کرسی لازم برای داشتن اکثریت در پارلمان را به دست آورند.

بنابراین چنانچه پدرو سانچز بتواند بار دیگر حمایت احزابی که پیش‌تر در ماه ژوئن ۲۰۱۸ میلادی از او حمایت کردند را جلب کند، احتمالا می‌تواند در مقام نخست‌وزیری باقی بماند. اما عملی شدن این خواسته این بار چندان آسان نیست زیرا دو حزب کاتالونیایی طرفدار استقلال که پیش‌تر از آقای سانچز حمایت کرده بودند، فوریه گذشته در پارلمان بودجۀ پیشنهادی او را رد کرده و خواستار برگزاری زودهنگام شدند.

نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد که در این انتخابات، پس از سوسیالیستها که با کسب ۲۷.۱ درصد بیشترین رای را می‌آورند، حزب مردم (۱۹.۳% درصد) و در نهایت حزب سیودادانوس (۱۷.۷ درصد) قرار خواهند گرفت.

بر اساس یافته‌ها، حزب راست افراطی وکس نیز می‌تواند با کسب ۱۰.۲ درصد از آراء یا به عبارت دیگر تصاحب ۳۱ کرسی، برای اولین بار پس از دهه‌ها وارد پارلمان اسپانیا شود.

بیشتر بخوانید:

چرا در اسپانیا دوباره انتخابات زودهنگام برگزار می‌شود؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات پارلمانی اسپانیا؛ حقوق زنان در کانون مناظره‌ها

آغاز دادگاه رهبران جدایی‌طلب کاتالونیا و دوپارگی افکار عمومی در اسپانیا

اسپانیا؛ راهپیمایی احزاب راست و راست افراطی درمخالفت با دولت سانچز