Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

انتخابات زودهنگام اسپانیا؛ رهبران احزاب کیستند و چه می‌خواهند؟

انتخابات زودهنگام ماه آوریل در اسپانیا
انتخابات زودهنگام ماه آوریل در اسپانیا Copyright  REUTERS/Ricardo Rojas
Copyright  REUTERS/Ricardo Rojas
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس پیش‌بینی‌ها حتی با برگزاری این انتخابات نیز تغییری در دسته‌بندی‌های سیاسی اسپانیا بوجود نخواهد آمد و دولت بار دیگر چاره‌ای جز توافق با یکی از احزاب راست میانه یا چپ با هدف حفظ حاکمیت بر سراسر اسپانیا ندارد.

آگهی

پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا قصد دارد انتخابات زودهنگام دیگری را روز یکشنبه ۲۸ آوریل برگزار کند. این تصمیم پس از آن گرفته شد که احزاب منطقۀ کاتالونیا در رای گیری روز چهارشنبه به بودجۀ پیشنهادی دولت رای منفی دادند. این چهارمین انتخابات عمومی در اسپانیا در کمتر از هشت سال اخیر است.

اما چرا پدرو سانچز خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام است؟

آقای سانچز که کمتر از یکسال از عمر دولتش می‌گذرد، روز جمعه در تلویزیون این کشور اعلام کرد: «ما بدون بودجه نمی‌توانیم کشور را اداره کنیم.» او افزود دولت دو راه بیشتر پیش‌رو ندارد: یا بدون بودجه و بدون انجام دادن کاری به راه خود ادامه دهد و یا اینکه از اسپانیایی‌ها بخواهد تا نظرشان را بگویند. او اعلام کرد: «من دومین راه را انتخاب کرده‌ام زیرا اسپانیا باید به پیش برود.»

منطقۀ خودمختار کاتالونیا در سال ۲۰۱۷ میلادی از کشور اسپانیا اعلام استقلال کرد اما این استقلال به‌رسمیت شناخته نشد و با وجود اختلافات ریشه‌ای، همچنان بخشی از اسپانیا باقی ماند. هفتۀ گذشته و تنها یک روز قبل از رای گیری برای بودجه، ۱۲ تن از رهبران کاتالونیا به دلیل نقشی که در جنبش جدایی کاتالونیا از اسپانیا داشتند، در دادگاه عالی اسپانیا محاکمه شدند.

پدرو سانچز از سوی احزاب راست میانۀ کشورش یعنی دو حزب «مردم» و «سیودادانوس» و همچنین حزب راست افراطی «وکس» نیز تحت فشار است. حزب «وکس» یکشنبۀ گذشته از طرفدارانش خواست که در مادرید، پایتخت این کشور در اعتراض به نحوۀ مدیریت بحران کاتالونیا توسط دولت دست به راهپیمایی بزنند.

تنها هشت ماه از عمر نخست‌وزیری آقای سانچز ۴۶ ساله می‌گذرد و او در حالی به ادارۀ کشور اسپانیا مشغول است که هم حزبی‌هایش تنها توانسته‌اند ۸۴ کرسی از ۳۵۰ کرسی کنگره را از آن خود کنند.

پدرو سانچز، رهبر سوسیالیست ها و نخست‌وزیر اسپانیا

پیش‌بینی نظرسنجی‌ها از نتیجۀ انتخابات زودهنگام چیست؟

بنا بر آخرین نظرسنجی‌ که توسط مرکز تحقیقات جامعه شناسی اسپانیا (CIS) انجام شد، حزب سوسیالیست آقای سانچز همچنان از اقبال خوبی در میان افکار عمومی برخوردار است. با این وجود این نظرسنجی نشان داد که بار دیگر هیچ حزبی نمی‌تواند در انتخابات پیش‌رو ۱۷۶ رای لازم برای تشکیل دولت را به دست آورد و به این ترتیب بار دیگر هیچ حزبی نمی‌تواند به تنهایی حکومت کند.

به نظر جورج گالیندو، جامعه شناس و استاد علوم سیاسی، بر اساس پیش‌بینی‌ها حتی با برگزاری این انتخابات نیز تغییری در دسته‌بندی‌های سیاسی بوجود نخواهد آمد و دولت بار دیگر چاره‌ای جز توافق با یکی از احزاب راست میانه یا چپ با هدف حفظ حاکمیت بر سراسر اسپانیا ندارد. به این ترتیب بعید است که برگزاری انتخابات بتواند وضعیت پیچیدۀ کنونی را حل و فصل کند.

تا چه اندازه تهدید راست افراطی اسپانیا جدی است؟

از زمان مرگ فرانچسكو فرانكو، ديكتاتور پيشين اسپانيا در سال ۱۹۷۵ میلادی و بازگشت دموکراسی به این کشور، هیچ گاه حزب راست افراطی نتوانسته بود قدرت را در اسپانیا در اختیار بگیرد. این وضعیت تا زمانی ادامه داشت که حزب «وکس» با حزب «مردم» دست به ائتلاف زد تا بتوانند بر منطقۀ اندلس در جنوب اسپانیا حکومت برانند.

این احتمال نیز وجود دارد که ائتلافی میان حزب «مردم» و «سیودادانوس» با حزب راست افراطی بوجود آید؛ اگرچه هنوز مشخص نیست که آیا «سیودادانوس» حاضر به ائتلاف با راست افراطی هست یا خیر.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

چه کسانی رقبای پدرو سانچز هستند؟

پابلو کاسادو، رهبر حزب «مردم»: آقای کاسادو که جانشین ماریانو راخوی در حزب «مردم» است بارها از سیاستهای پدرو سانچز برای حل و فصل بحران کاتالونیا انتقاد کرده است. او از زمان جانشینی آقای راخوی، بشدت در تقویت دیدگاههای راست در این حزب کوشیده و حتی خواستار بازگرداندن قوانین مربوط به ممنوعیت سقط جنین در این کشور شده است.

او همچنین اعلام کرده است که چنانچه به عنوان نخست‌وزیر انتخاب شود ماده ۱۵۵ قانون این کشور را به اجرا خواهد گذاشت؛ ماده‌ای که می‌گوید دولت مرکزی باید کنترل مستقیم کاتالونیا را به دست بگیرد.

او پس از انتشار خبر انتخابات زودهنگام گفت: «ما خوشحالیم. نردیک ۹ ماه است که از پدرو سانچز می‌خواهیم صدای مردم اسپانیا را بشنود و انتخابات برگزار کند.»

پابلو کاسادو، رهبر حزب «مردم»

آلبرت ریورا، رهبر «سیودادانوس»: رهبر این حزب راست میانه پیش از این دولت پدرو سانچز را «دولت فرانکشتاین» توصیف کرده بود. او هم مانند آقای کاسادو معتقد است که حزب سوسیالیست در مقابل احزاب کاتالونیا بیش از حد انعطاف به خرج می‌دهد.

آقای ریورا که ۳۹ سال سن دارد از هم اکنون کارزار انتخاباتی خود را آغاز کرده است. او می‌گوید: «اسپانیا به لیبرالیسم، وطن پرستی، آینده و مدرنیته نیاز دارد... بنابراین گفتگو از فرانکو و سقط جنین سازنده نخواهد بود.»

آلبرت ریورا، رهبر «سیودادانوس»

پابلو ایگلسیاس، رهبر حزب «پودموس»: رهبر ۴۰ سالۀ این حزب چپ‌گرا در حال حاضر در مرخصی است. او اعلام کرده که حتی با وجود برگزاری انتخابات تا ماه مارس به عرصۀ سیاست برنخواهد گشت.

پابلو ایگلسیاس، رهبر حزب «پودموس»

سانتیاگو آباسکال، رهبر «وکس»: این احتمال وجود دارد که با انتخابات پیش‌رو نمایندگانی از حزب راست افراطی اسپانیا برای اولین بار از زمان بازگشت دموکراسی به این کشور، وارد پارلمان شوند. رهبر ۴۲ سالۀ این حزب، عضو پیشین پارلمان باسک است و در سیاست، فردی پخته و باتجربه محسوب می‌شود.

سانتیاگو آباسکال، رهبر «وکس»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی

مناظره

برای اولین بار در تاریخ دموکراسی اسپانیا دو مناظره انتخاباتی در دو روز متوالی برگزار می شود. در مناظره نخست نامزدها در خصوص مسائل سیاست داخلی همچون استقلال کاتالونیا، میزان قدرت و اختیارات دولت بعد از پیروزی در انتخابات بحث کردند. در این مناظره احزاب به دو بلوک مختلف تقسیم می‌شدند. بلوک اول شامل احزاب «مردم» PP و Citizens که دست راستی ها بودند و در سوی مقابل که دست چپی بودند که شامل احزاب Podemos و PSOE. این بلوک‌های مختلف سیاسی تلاش می‌کردند موضوعات را از منظور ایدئولوژی‌های خاص خود مورد تحلیل قرار دهند.

دیگر نکته قابل توجه در این مناظره اجتناب احزاب مختلف بر نام بردن از حزب دست راست افراطی «وکس» بود. حزبی که بنا به نتیجه نظرسنجی‌ها می‌تواند نمایندگانش را وارد پارلمان آتی اسپانیا کند.

کاتالونیا

وحدت اسپانیا یکی دیگر از موضوعات مهم در مناظره بود. احزاب دست راستی «مردم» PP و Citizens، پدرو سانچز (نخست وزیر کنونی) را متهم می‌کردند که وحدت اسپانیا را زیر سوال برده و خطر تجزیه این کشور از طریق کاتالونیا را افزایش داده است. در سوی مقابل اما ایگلسیاس هشدار می‌داد که با پرخاشگری نمی‌توان همزیستی مسالمت آمیز ایجاد کرد.

در مقابل پدرو سانچز تاکید می‌کرد که افتخار این را دارد که رهبری کشوری را بر عهده گرفته که مبتنی بر تنوع و تفاوت‌ها است. او همچنین از رقبایش می‌خواست که تلاش خود را در جهت متحد کردن اسپانیا به کار بندند. اسپانیایی که اساسش بر تنوع بنا نهاده شده است.

زنان

موضوع زنان هم از مسائلی بود که میان نامزدها و در مناظره مورد بحث و توجه قرار گرفت. به ویژه وقتی که حزب «مردم»، پیشنهاد چالش برانگیزش مبنی برافزایش نرخ تولد و همچنین حمایت از حقوق بازنشستگان را مطرح کرد. این پیشنهاد از سوی دیگر حزب دست راستی یعنی Citizens هم مورد حمایت قرار گرفت.

آگهی

نظرسنجی‌ها

نتایج آخرین نظرسنجی‌ها که روز دوشنبه منتشر شده نشان می‌دهد که احتمال پیروزی مجدد حزب سوسیالیست حاکم PSOE بیش از سایرین است. هرچند تردیدهایی در خصوص میزان درصد آرایی که این حزب می‌تواند کسب کند وجود دارد.

در مقام جمع‌بندی می‌توان بیان داشت که آنطور که نظرسنجی‌ها می‌گویند حزب حاکم PSOE با میزان آرایی حدود ۲۸ تا ۳۱ و نیم در جایگاه نخست قرار می‌گیرد و همچنین حدود ۱۱۵ تا ۱۳۹ کرسی نیز در پارلمان آینده اسپانیا سهم خواهند داشت. این در حالی است که در حال حاضر از ۳۵۰ صندلی پارلمان این کشور، حزب حاکم آقای سانچز تنها ۸۵ کرسی را به خود اختصاص داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات پارلمانی اسپانیا؛ حقوق زنان در کانون مناظره‌ها

پارلمان اسپانیا به قانون جنجالی «عفو جدایی‌طلبان کاتالونیا» رأی مثبت داد

سوسیالیست‌ها در انتخابات کاتالونیا پیروز شدند اما برای تشکیل دولت نیاز به آرای جدایی‌طلبان دارند