دختر ۱۹ ساله بنگلادشی به‌دلیل گزارش کردن آزار جنسی به آتش کشیده شد

دختر ۱۹ ساله بنگلادشی به‌دلیل گزارش کردن آزار جنسی به آتش کشیده شد
Copyright عکس از خبرگزاری فرانسه
Copyright عکس از خبرگزاری فرانسه
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طبق برنامه طراحان این نقشه، قرار بود این اتفاق خودکشی عنوان شود اما نقشه آن‌ها زمانی خنثی شد که با سوختن روسری‌ای که دست و پای این دختر با آن بسته شده بود، او توانست خود را رها کند و در حالیکه در آتش می‌سوخت از پشت بام به طبقه پایین رفت.

آگهی

پلیس بنگلادش اعلام کرد نصرت جهان رفیع، دختر ۱۹ ساله، به‌خاطر گزارش کردن آزار و اذیت جنسی مدیر مدرسه‌اش به پلیس، به آتش کشیده شد.

مرگ این دختر نوجوان، اعتراضات گسترده‌ای را در هفته گذشته در سراسر بنگلادش به‌ دنبال داشت. نخست وزیر این کشور وعده داد که این ماجرا را پیگیری می‌کند.

طبق گزارش رسانه‌ها، رفیع به پشت بام مدرسه برده می‌شود و مهاجمان از او می‌خواهند که شکایتش را پس بگیرد. وقتی او این درخواست را رد کرد، مهاجمان روی وی نفت سفید ریختند و او را آتش زدند.

پلیس روز جمعه با ارائه اطلاعاتی جدید، تصریح کرد که یکی از ۱۷ فرد بازداشت شده در ارتباط با این پرونده، مدیر مدرسه را متهم کرد که دستور این حمله را داده بود.

محمد اقبال مقام ارشد پلیس بنگلادش که در حال تحقیق روی این پرونده است، به خبرگزاری فرانسه گفت: «مدیر به آن‌ها [مهاجمان] گفته بود که رفیع را برای پس گرفتن شکایتش تحت فشار بگذارند و اگر قبول نکرد بکشند.»

این دختر ۱۹ ساله، اواخر ماه مارس برای گزارش آزار و اذیت جنسی به اداره پلیس رفته بود. یک ویدئوی درز پیدا کرده از این ماجرا، نشان می‌دهد که رئیس پلیس محلی شکایت او را ثبت می‌کند اما پرونده را به دلیل اینکه «مسئله مهمی نبود»، مختومه اعلام کرد.

بیشتر بخوانید:

پلیس اعلام کرد که دست‌کم پنج نفر از بازداشت شده‌ها از جمله سه نفر از همکلاسی‌های این دختر با روسری قبل از به آتش کشیدنش، دست و پای او را بسته بودند.

طبق نقشه طراحی شده قرار بود این حادثه خودکشی جلوه داده شود اما نقشه زمانی خنثی شد که با سوختن روسری‌ای که دست و پای رفیع با آن بسته شده بود، او رها شد و توانست در حالیکه در آتش می‌سوخت از پشت بام به طبقه پایین برود. 

این دختر بنگلادشی، با ۸۰ درصد سوختگی، ۹ روز پیش (۱۰ آوریل ۲۰۱۹/ ۲۱ فرودین) در بیمارستان جان سپرد. او پیش از مرگش در ویدئویی، ادعاهای خود درباره مدیر مدرسه را تکرار کرد.

او در این ویدئو گفت: «مدیر من را لمس کرد. تا آخرین نفس با این جنایت مبارزه می‌کنم.» وی همچنین برخی از مهاجمان خود را پیش از مرگش شناسایی کرد.

این ماجرا، باعث ایجاد خشم در بنگلادش شده است. شیخ حَسینه واجد نخست وزیر این کشور اعلام کرد که هیچ یک از مجرمان از اقدام قانونی در امان نخواهند بود.

گروه‌های حقوق بشر، می‌گویند موارد آزار و اذیت جنسی و تجاوز در بنگلادش به دلیل شکست در پیگرد قانونی مهاجمان، افزایش یافته است.

میناکشی گانگولی مدیر بخش جنوب آسیای سازمان دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ای گفت: «قتل وحشتناک یک زن شجاع که به‌دنبال عدالت بود، نشان می‌دهد که چگونه دولت بنگلادش در ارتباط با قربانیان آزار و اذیت جنسی شکست خورده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عفو بین‌الملل عربستان را به شکنجه و آزار جنسی فعالان حقوق بشر متهم کرد

اتهام اذیت و آزار جنسی در شرکت گوگل؛ یک مسئول عالی رتبه کنار رفت

طوفان قدرتمند «موکا» اردوگاه‌های مهاجران در میانمار و بنگلادش را درنوردید