عفو بین‌الملل عربستان را به شکنجه و آزار جنسی فعالان حقوق بشر متهم کرد

عفو بین‌الملل عربستان را به شکنجه و آزار جنسی فعالان حقوق بشر متهم کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«برخی از بازداشتی‌ها پس از شکنجه‌ با برق توان راه رفتن و یا حتی سر پا ایستادن را از دست داده‌اند.»

آگهی

عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای عربستان سعودی را به شکنجه و آزار جنسی فعالان زندانی حقوق بشر متهم کرد.

در بیانیه این سازمان که بامداد چهارشنبه ۲۱ نوامبر منتشر شد، از پادشاهی سعودی خواسته شده است تا این زندانیان را فورا و بدون قید شرط آزاد کند.

عفو بین‌الملل می‌گوید «بیش از ده کنشگر حقوق بشر، از جمله چند زن که از ماه مه سال ۲۰۱۸ در بازداشت به سر می‌برند، بارها با شوک الکتریکی شکنجه شده اند. برخی از آن‌ها پس از این شکنجه‌ها توان راه رفتن و یا حتی سر پا ایستادن را از دست داده‌اند.»

دستگاه امنیتی عربستان سعودی در بهار سال ۲۰۱۸ و همزمان با اجرای اصلاحات مدنی در این کشور مانند اعطای حق رانندگی و رفتن به استادیوم‌ها و سالن‌های سینما به زنان، شماری از معترضان و کنشگران حقوق بشر را در این کشور بازداشت و به زندان ذهبان منتقل کرد.

عفو بین‌الملل می‌گوید بر اساس گزارش‌های رسیده به این سازمان، دست‌کم یک زندانی در زمان بازداشت از سقف آویزان شده و یک زن زندانی بارها توسط بازجویان با صورت‌های پوشیده مورد آزار جنسی قرار گرفته است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از سازمان دیده‌بان حقوق بشر گزارش کرده سه زن زندانی هم در بازداشتگاه ذهبان به زور بوسیده شده اند.

عفو بین‌الملل می‌گوید کنشگران سه ماه اول بازداشت خود را در سلول‌های انفرادی گذرانده اند. لجین هذلول، ایمان آل نفجان، عزیزه یوسف، سمر بداوی، نسیمه سعدی شناخته شده ترین کنشگران زن محبوس در زندان ذهبان هستند.

لین مالوف، مدیر پژوهش‌های بخش خاورمیانه عفو بین‌الملل می‌گوید انتشار این گزارش‌ها پس از قتل جمال خاشقجی، نشانگر وضعیت وخیم حقوق بشر در عربستان سعودی است.

عفو بین‌الملل از جامعه جهانی خواسته است تا با فشار بر پادشاهی سعودی، آزادی فوری و بدون قید و شرط این افراد و رسیدگی به جرایم ارتکابی علیه آن‌ها در زمان بازداشت را تضمین کند. 

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دختر ۱۹ ساله بنگلادشی به‌دلیل گزارش کردن آزار جنسی به آتش کشیده شد

عفو بین‌الملل خواستار آزادی فوری فرهاد میثمی، کنشگر حقوق بشر شد

سازمان دختر شایسته جهان ادعای شرکت نماینده عربستان در رقابت‌های امسال را تکذیب کرد