Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

ترامپ قطعنامۀ کنگره برای پایان دخالت آمریکا در جنگ یمن را وتو می‌کند

ترامپ قطعنامۀ کنگره برای پایان دخالت آمریکا در جنگ یمن را وتو می‌کند
Copyright REUTERS/Carlos Barria
Copyright REUTERS/Carlos Barria
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این اولین بار بود که هر دو مجلس از قطعنامه‌ای در موضوع دخالتهای نظامی آمریکا در یک جنگ حمایت می‌کردند و باعث محدود شدن قدرت رئیس جمهور برای فرستادن نیرو برای اقدام نظامی می‌شدند.

آگهی

کاخ سفید روز سه‌شنبه اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا قطعنامۀ کنگره را که خواستار پایان دادن همکاری آمریکا با ائتلاف اعراب به رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن است، وتو می‌کند.

دونالد ترامپ در پیامی برای توضیح این تصمیم اعلام کرد: «این قطعنامه تلاشی غیرضروری و خطرناک برای تضعیف قدرت من در چهارچوب قانون اساسی است و باعث به خطر افتادن زندگی شهروندان آمریکا و خدمتگذاران شجاع این کشور، هم در حال حاضر و هم در آینده می‌شود.»

این قطعنامه طی ماههای مارس و آوریل به تصویب هر دو مجلس کنگره یعنی نمایندگان و سنا رسید. این اولین بار بود که هر دو مجلس از قطعنامه‌ای در موضوع دخالتهای نظامی آمریکا در یک جنگ حمایت می‌کردند و باعث محدود شدن قدرت رئیس جمهور برای فرستادن نیرو برای اقدام نظامی می‌شدند.

در مجلس نمایندگان که اکثریت با دموکراتها است قطعنامه از مجموع ۴۳۵ رای توانست ۲۴۷ رای موافق کسب کند و در مجلس سنا نیز که اکثریت با جمهوریخواهان است از مجموع ۱۰۰ رای، تعداد ۵۴ رای در حمایت از قطعنامه داده شد.

برای رد وتوی آقای ترامپ، قطعنامه باید از حمایت دو سوم آراء در هر دو مجلس برخوردار باشد اما رایی که در این دو مجلس به دست آمده برای چنین کاری کافی نیست.

طرفداران این قطعنامه می‌گویند که حملات ائتلاف اعراب به رهبری عربستان سعودی در یمن، بحران انسانی در این کشور را بدتر کرده است. آنها به‌شدت از ریاض به دلیل کشتار غیرنظامیان انتقاد کرده و واشنگتن را نیز به دلیل همکاری با عربستان در این جنگ، متهم به نقض قانون اساسی می‌کنند. طرفداران قطعنامه می‌گویند این کنگرۀ آمریکا و نه رئیس جمهور است که باید تعیین کند که کشور چه زمانی باید وارد یک جنگ شود.

جنگ چهارسالۀ یمن تا کنون دهها هزار کشته برجای گذاشته و بنا بر اعلام سازمان ملل، این کشور در حال حاضر دچار بدترین بحران انسانی در جهان است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عربستان سعودی یک پایگاه هوایی حوثی‌ها در نزدیکی فرودگاه صنعا را بمباران کرد

هشدار دربارۀ افزایش چشمگیر تلفات غیرنظامیان یمنی در بندر حدیده

گاهشمار تحولات یمن، از کناره‌گیری علی عبدالله صالح تا مرگ او