تاخیر در پرداخت، اعطای ویزا به شهروندان آمریکایی برای بریتانیا را به تعویق انداخت

تاخیر در پرداخت، اعطای ویزا به شهروندان آمریکایی برای بریتانیا را به تعویق انداخت
نگارش از نیما قدکپور

روزنامه گاردین می گوید بدلیل تاخیر در پرداخت هزینه ثبت نام بیومتریک از سوی دولت بریتانیا به وزارت امنیت داخلی آمریکا، ویزای متقاضیان کار و تحصیل آمریکایی برای بریتانیا به تعویق افتاده است.

«ثبتِ نام بیومتریک» شهروندان آمریکایی برای درخواست ویزای بریتانیا دو هفته است که به حالت تعلیق درآمده است.

دولت بریتانیا می گوید دلیل اصلی آن مشکلات «فنی» است اما روزنامه گاردین به نقل یکی از مقامات وزارت کشور بریتانیا ادعا کرده که عدم پرداخت هزینه از سوی دولت بریتانیا به وزارت امنیت ملی آمریکا دلیل اصلی آن است.

در دو هفته گذشته شهروندان آمریکایی که برای کار و تحصیل در مراکز وزارت امنیت ملی آمریکا درخواست ویزای بریتانیا را کرده اند به دلیل این مشکل هم چنان سردرگم هستند.

در اصل این شهروندان نمی توانند اثرانگشت خود را در مرکز مهاجرت وزارت امنیت ملی بدلیل تعلیق سامانه ثبت نام بیومتریک ثبت کنند. سامانه ثبت نام بیومتریک دقیق ترین سیستم نگاه‌داری داده‌های شخصی در جهان برای تشخیص هویت است. تمام سامانه های بیومتریک دارای ساختار ویژه‌ برای پردازش نمونه مورد بررسی و احراز هویت هستند.

به ادعای گاردین، دولت بریتانیا در زمان مقرر هزینه های وزارت امنیت داخلی ایالات متحده را پرداخت نکرده است. به همین دلیل شهروندان آمریکایی برای ثبت اثر انگشت و دیگر موارد شناسایی ناگزیر باید به سراغ یک شرکت خصوصی به نام «وی اف اس» بروند و این شرکت خصوصی برای هر بار ثبت شناسه های بیومتریک شهروندان آمریکایی از آنها ۲۰۰۰ دلار، معادل ۱۵۰۰ پوند طلب می کند. با این حال وزارت کشور بریتانیا می گوید در تلاش است تا هرچه سریعتر مشکلات فنی و لجستیکی را حل کند تا شهروندان آمریکایی متقاضی ویزا بتوانند در اولین فرصت نسبت به درخواست ویزا اقدام کنند.

هم چنین وزارت کشور بریتانیا اعلام کرد برای متقاضیان آمریکایی ویزای کار و تحصیل از این پس ثبت شناسه ها در شرکت خصوصی «وی اف اس» مجانی خواهد بود.

هنوز وزارت امنیت ملی ایالات متحده نسبت به این خبرواکنشی نشان نداده است.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید

مطالب مرتبط