Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

ثبت ویزای ایران در پاسپورت گردشگران خارجی متوقف می‌شود

ثبت ویزای ایران در پاسپورت گردشگران خارجی متوقف می‌شود
Copyright عکس از خبرگزاری مهر، عباس پوستین دوز
Copyright عکس از خبرگزاری مهر، عباس پوستین دوز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کنسولگری ایران در اربیل عراق با اعلام کرد که از این پس ویزای ورود به ایران به صورت چاپی در اختیار گردشگران قرار می‌گیرد و بدین ترتیب پس از توقف ثبت ورود و خروج مسافران خارجی، درج ویزا نیز در پاسپورت متوقف می‌شود.

آگهی

کنسولگری ایران در اربیل از توقف درج ویزا در پاسپورت متقاضیان سفر به ایران خبر داد. مرتضی آبادی، کنسول ایران در اربیل عراق با اعلام این خبر گفت که از این پس ویزای ورود به ایران به صورت چاپی در اختیار گردشگران قرار می‌گیرد و بدین ترتیب پس از توقف ثبت ورود و خروج مسافران خارجی، درج ویزا نیز در پاسپورت متوقف می‌شود.

پیش‌بینی می‌شود این اقدام در پی تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران و اعمال سخت‌گیری این کشور در مورد افرادی که به ایران سفر کرده‌اند، مانع از کاهش ورود شمار گردشگران خارجی یا فعالان اقتصادی به ایران شود.

بیشتر بخوانید:کاهش شدید زائران ایرانی صنعت گردشگری نجف را به حال مرگ انداخته است

پیشتر علی اصغر مونسان، رئیس سازمان گردشگری و میراث فرهنگی از کاهش شمار ورود گردشگران اروپایی به ایران خبر داده بود و خواستار مساعدت وزارت خارجه برای حمایت از ورود و خروج آسان‌تر گردش‌گران خارجی شده بود.

در حال حاضر دارندگان پاسپورت کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌تواند پس از وارد شدن به ایران درخواست اخذ ویزا کنند.

در واقع این تسهیلات یکی از گام‌های ایران برای حفظ حمایت اتحادیه اروپا از توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران و ایستادگی در برابر تحریم‌های آمریکاست.

تحریم‌هایی که حتی مانع از پذیرش درخواست ویزای خاویر سولانا، دبیر کل پیشین ناتو و نیز مسئول اسبق سیاست خارجی اتحادیه اروپا،  از سوی آمریکا شده بود. آقای سولانا پیشتر به ایران سفر کرده بود و ویزای ایران در پاسپورت او درج شده بود.

با این وجود در فاصله ماه مارس تا دسامبر گذشته یکهزار و ۸۷۹ گردشگر آمریکایی از ایران بازدید کرده‌اند. رقمی که نشان دهنده موفقیت سیاست ایران در از میان بردن ثبت سفر اتباع خارجی به این کشور است.

البته بکارگیری این ابتکار اولین بار توسط اسرائیل انجام شد. وزارت خارجه این کشور برای حل مشکل سختگیری کشورهای عربی در مورد افرادی که سابقه سفر به اسرائیل را داشتند، ثبت ویزا و مهر ورود و خروج در پاسپورت اتباع خارجی را متوقف کرد.

بیشتر بخوانید:عربستان صدور روادید برای گردشگران خارجی را تسهیل می‌کند

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تاخیر در پرداخت، اعطای ویزا به شهروندان آمریکایی برای بریتانیا را به تعویق انداخت

گردشگری، ابزار جدید اسرائیل برای مشروعیت دادن به شهرک سازی‌های غیرقانونی

آیا همان تحریم‌هایی که ابراهیم رئیسی بی اثر می‌پنداشت، جان او را گرفت؟