گردشگری، ابزار جدید اسرائیل برای مشروعیت دادن به شهرک سازی‌های غیرقانونی

Jerusalem_ The Israel Museum
Jerusalem_ The Israel Museum
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنا بر اسنادی که توسط هیات دیپلماتیک اتحادیه اروپا مستقر در بیت‌المقدس منتشر شده، وضعیت کنونی شهر بیت‌المقدس حاکی از آن است که چشم‌انداز دستیابی به صلح در این منطقه روز به روز بدتر می‌شود.

آگهی

دیپلمات‌های اتحادیه اروپا هشدار دادند که اسرائیل با توسعۀ فعالیتهای گردشگری در اماکن باستانی موجود در محله‌های فلسطینی‌ نشین شهر بیت‌المقدس، سعی دارد به سکونتگاههای غیرقانونی خود در این مناطق مشروعیت ببخشد.

بنا بر اسنادی که به عنوان بخشی از گزارش سالانۀ هیات دیپلماتیک اتحادیه اروپا مستقر در بیت‌المقدس منتشر شده، وضعیت کنونی شهر بیت‌المقدس حاکی از آن است که چشم‌انداز دستیابی به صلح در این منطقه روز به روز بدتر می‌شود.

تل‌آویو با اجرای پروژه‌های گردشگری در بخش شرقی بیت‌المقدس و مناطقی که از سال ۱۹۶۷ میلادی اشغال کرده، در تلاش برای تغییر حقایق تاریخی و کسب مشروعیت برای شهرکهایش و جلب حمایت برای گسترش آنها است.
اسرائیلی‌ها در روایات تاریخی که برای گردشگران بازگو می‌کنند، بر تداوم تاریخی حضور یهودیان در این منطقه و هزینه‌هایی که آنها مجبور به پرداخت به دیگر ادیان و فرهنگها شده‌اند، تاکید دارند.

این پروژه‌ها توسط نهادهای دولتی اسرائیل و یا سازمانهای خصوصی فعال در زمینۀ مهاجرت یهودیان اجرا می‌شود و بر اساس آنها، گروههای گردشگران به قلب مناطق عرب نشین برده شده و سپس با متوقف کردن آنها در سرزمینهای اشغال شده، برای آنها دربارۀ برنامه‌های بلند پروازانۀ دولت اسرائیل برای این مناطق توضیح می‌دهند.

گزارش هیات اتحادیه اروپا در بیت المقدس تاکید می‌کند که به حاشیه راندن فلسطینی‌ها یعنی ۳۷ درصد از ساکنان بیت‌المقدس همچنان ادامه دارد و بر این اساس تاکنون بیش از ۱۳۰ ساختمان نابود و بیش از دویست نفر مجبور به جابجایی شده‌اند.

سخت گیری اسرائیلی‌ها و پروژه‌های شهرک سازی آنها همچنین منجر به آن شده است که فعالیتهای اقتصادی، شهری و تجاری فلسطینی‌ها بطور قابل توجهی متوقف شود.

بر اساس این گزارش حدود ۴۵۰ مهاجر یهودی نیز هم اکنون در منطقه سیلوان بیت‌المقدس تحت محافظت شدید نیروهای اسرائیلی زندگی می‌کنند. سیلوان منطقه‌ای باستانی و فلسطینی نشین است که در حال حاضر حدود ۱۰ هزار فلسطینی ساکن آن هستند.
اسرائیل همچنان به تخلیۀ این منطقه از خانواده‌های فلسطینی ادامه می‌دهد و بر حضور امنیتی نیروهایش می‌افزاید که همین موضوع نیز عاملی برای افزایش سطح تنش‌ها است.

این گزارش همچنین دربارۀ طرح گردشگری که اسرائیل در نظر دارد تا سال ۲۰۲۰ میلادی اجرایی کند، هشدار داده است؛ طرحی با هدف امکان تسهیل حمل و نقل بیش از ۳۰۰ هزار نفر در ساعت به مناطق شرقی بیت‌المقدس و توسعۀ پروژه‌های بحث برانگیز گردشگری در این منطقه. 

بر اساس این طرح قرار است که بیت‌المقدس که یک «میراث جهانی» است، به پارکی تجاری تبدیل شود. در جریان توضیح این پروژه برای گردشگران، هیچ صحبتی از ساکنان فلسطینی این منطقه نیست.

بیشتر بخوانید: 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ثبت ویزای ایران در پاسپورت گردشگران خارجی متوقف می‌شود

اسرائیل هزار واحد مسکونی جدید در اراضی اشغالی کرانه باختری می‌سازد

ادعای «نسل‌کشی» علیه اسرائیل؛ گزارشگر سازمان ملل: با تهدیدهایی روبرو بودم