Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اسرائیل هزار واحد مسکونی جدید در اراضی اشغالی کرانه باختری می‌سازد

شهرک یهودی نشین معاله آدومیم در نزدیکی بیت‌المقدس (اورشلیم)
شهرک یهودی نشین معاله آدومیم در نزدیکی بیت‌المقدس (اورشلیم) Copyright رویترز/ دسامبر ۲۰۱۲
Copyright رویترز/ دسامبر ۲۰۱۲
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شهرک های اسرائیلی در منطقه اشغالی کرانه باختری رود اردن از دیدگاه حقوق بین الملل غیر قانونی است و بخش بزرگی از جامعه بین الملل این اقدام اسرائیل یکی از مهمترین موانع صلح با فلسطینیان قلمداد می کنند.

آگهی

اسرائیل روز چهارشنبه مجوز ساخت بیش از یکهزار خانه مسکونی در شهرک‌های یهودی نشین در منطقه اشغالی کرانه باختری رود اردن را صادر کرد.

این خبر را نخستین بار سازمان شالوم اخشاو (صلح اکنون)، یک نهاد غیر دولتی اسرائیلی رسانه ای کرد که در جهت برقراری صلح فعالیت می کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، از مجموع طرح‌های تصویب شده که در مراحل مختلف دریافت مجوز قرار داشتند ۳۷۰ طرح به ساخت مجتمع‌های مسکونی در شهرک یهودی نشین «آدم» در نزدکی رام الله مربوط می شود، جایی که یک فلسطینی در ماه ژوئیه متهم به قتل یکی از ساکنان آن شده بود.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل در آن‌ زمان گفته بود که «بهترین پاسخ به تروریسم» ساخت چهارصد مجتمع مسکونی جدید در شهرک آدم است.

به ادعای سازمان غیردولتی و اسرائیلی «صلح اکنون»، توسعه شهرک های یهودی نشین از اوایل سال ۲۰۱۷ زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تاکنون سیری صعودی را طی کرده است. بر اساس این ادعا، دولت اسرائیل در این مدت مجوز ساخت بیش از ۱۵ هزار مجتمع مسکونی در شهرک‌های واقع در کرانه باختری رود اردن را صادر کرده است. کرانه باختری رود اردن منطقه ای است که از پنجاه سال پیش تحت اشغال ارتش اسرائیل قرار دارد.

بیشتر بخوانید:

یک سخنگوی ارتش اسرائیل در گفتگو با خبرگزاری فرانسه بدون تایید آمار منتشر شده در باره مجوزهای ساخت در شهرک‌های یهودی نشین اعلام کرده است که تصمیمات قطعی در این خصوص هنوز اتخاذ نشده است.

این درحالی‌است که شورای یشاء، نهادی متشکل از نمایندگان شهرکهای کرانه باختری و نوارغزه در بیانیه ای از شمار «بسیار پایین» مجوز‌های ساخت ابراز تاسف کرده است.

در این بیانیه آمده است که طی هجده ماه گذشته تنها مجوز ساخت برای ۲ تا ۳ هزار خانه مسکونی در شهرک های یهودی صادر شده است.

شهرک های اسرائیلی در منطقه اشغالی کرانه باختری رود اردن از دیدگاه حقوق بین الملل غیر قانونی است و بخش بزرگی از جامعه بین الملل این اقدام اسرائیل یکی از مهمترین موانع صلح با فلسطینیان قلمداد می کنند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسرائیل روستای فلسطینی خان‌الاحمر را بطور کامل تخریب می‌کند

گردشگری، ابزار جدید اسرائیل برای مشروعیت دادن به شهرک سازی‌های غیرقانونی

اسرائیل به برخی اشتباهات و ناهماهنگی‌‌ها در حمله هفت اکتبر حماس اعتراف کرد