اسرائیل روستای فلسطینی خان‌الاحمر را بطور کامل تخریب می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
Palestinians sraeli bulldozer   Bedouin village of al-Khan al-Ahmar
Palestinians sraeli bulldozer Bedouin village of al-Khan al-Ahmar   -   کپی رایت  REUTERS/Mohamad Torokman

مقامات اسرائیلی قصد دارند یک روستا را در یک منطقۀ استراتژیک در کرانه باختری تخریب کنند. «خان الاحمر» روستایی است که یک قبیلۀ بدوی فلسطینی در آن ساکن هستند و به پرورش گوسفند و بز می‌پردازند. سازمانهای بین‌المللی بارها خواستار توقف این پروژه اسرائیل شده‌اند.

ارتش اسرائیل روز سه‌شنبه فرمان تخریب این روستا را به ساکنان آن ابلاغ و جاده‌های منتهی به آن را بسته‌اند. 

حدود ۱۸۰ نفر در «خان الاحمر» ساکن هستند. این روستا یک مدرسه دارد و یک سازمان غیردولتی اسرائیلیِ مخالف اشغال سرزمین‌های فلسطینی به نام «B'Tselem» نیز در آن مستقر است.

تجهیزات سنگین برای تخریب روستا از جمله سه بولدوزر روز چهارشنبه به روستا آورده شده و شرایط موجود، بیش از همیشه ساکنان روستا را به ترس و وحشت افکنده است. در این روز درگیری‌های شدیدی نیز میان ساکنان این روستا و نیروهای اسرائیلی روی داد که دست‌کم ۳۵ زخمی بر جای گذاشت.

مقامات اسرائیلی ادعا می‌کنند که این روستا به شکل غیرقانونی ساخته شده است. دیوان عالی اسرائیل در ماه مه درخواست ساکنان آن برای جلوگیری از نابودی روستا را رد کرد.

اهالی این روستا و سازمان غیردولتی «B'Tselem» بر این موضوع تاکید دارند که برای فلسطینی‌ها دریافت مجوز از مقامات اسرائیلی بویژه در کرانه باختری برای احداث و تشکیل روستا امری غیرممکن است.

مقامات اسرائیلی به ساکنان این روستا گفته‌اند که می‌توانند در بخش دیگری از منطقه ساکن شوند اما آلستر برت، معاون خاورمیانه وزارت خارجه بریتانیا که در ماه مه از این روستا بازدید کرده، از دولت اسرائیل خواسته است که در این موضوع خویشتن‌داری نشان دهد. او هشدار داده است که نابود کردن این روستا و جابجایی ساکنان آن، می‌تواند از نظر سازمان ملل یک کوچ اجباری باشد. کوچ اجباریِ جمعیت نقض کنوانسیون ژنو است.

سازمان‌های مدافع حقوق بشر نیز این کار اسرائیل را محکوم و هدف از آن را گسترش شهرک های اسرائیلی اعلام کرده‌اند.

روستای خان الاحمر در شرق بیت‌المقدس، در کنار جاده‌ای منتهی به دریای مرده و در نزدیکی چند شهرک اسرائیلی قرار دارد.

REUTERS/Mohamad Torokman
تصاویری از مقاومت ساکنان روستا در مقابل دستور تخلیه آنREUTERS/Mohamad Torokman
REUTERS/Mohamad Torokman
تصاویری از مقاومت ساکنان روستا در مقابل دستور تخلیه آنREUTERS/Mohamad Torokman

بیشتر بخوانید: