Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مهرزاد بروجردی در گفت‌وگو با یورونیوز: زود است از جنگ احتمالی ایران و‌آمریکا حرف بزنیم

مهرزاد بروجردی در گفت‌وگو با یورونیوز: زود است از جنگ احتمالی ایران و‌آمریکا حرف بزنیم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یورونیوز برای بررسی ابعاد سیاسی تصمیم اخیر دولت آمریکا برای قرار دادن نام سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی با مهرزاد بروجردی، استاد علوم سیاسی در دانشگاه سیراکیوز نیویورک گفت‌وگو کرده است. او می‌گوید: «برای سخن گفتن از جنگ احتمالی میان ایران و‌آمریکا زود است.»

آگهی

آمریکا سپاه پاسداران ایران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده است. ابعاد تصمیم اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا هنوز مشخص نیست. یورونیوز برای شفاف‌سازی تصمیم اخیر دولت ایالات متحده آمریکا به سراغ کارشناسان رفته تا به بررسی این مساله بپردازد. در همین زمینه مهرزاد بروجردی، استاد علوم سیاسی دانشگاه سیراکیوز در نیویورک به سوالات یورونیوز پاسخ داده است.

آقای بروجردی درباره اینکه آیا تصمیم اخیر ترامپ سطح تنش میان ایران و آمریکا را در سطح بروز یک جنگ احتمالی میان دو کشور بالا خواهد برد گفت: « تصمیم اخیر ترامپ تنش میان دو کشور را افزایش می‌دهد. برای نمونه اینکه ما در آینده شاهد زود و خورد جزیی در نیروی دریایی، گروگان‌گیری و یا کشته شدن نیروهای نظامی دو طرف باشیم قابل تصور است اما شاید برای صحبت از بروز جنگ احتمالی میان ایران و‌آمریکا خیلی زود باشد.»

درهای مذاکره بسته شد

این استاد دانشگاه تاکید دارد که «به هر شکل تصمیم اخیر آمریکا درها را به روی مذاکره دیپلماتیک میان ایران و آمریکا می‌بندد.»

بروجردی همچنین درباره تاثیر تصمیم اخیر آمریکا بر موقعیت سپاه پاسداران در ایران گفت: «اینکه انتظار داشته باشیم سپاه در فرصت کوتاهی بخواهد قراردادها و کسب‌وکار سودآور اقتصادی در اختیارش را به بخش خصوصی واگذار کند کمی دور از واقعیت به نظر می‌رسد چرا که هرچه سپاه در این سال‌ها قدرت گرفته بخش خصوصی ضعیف مانده است. ما باید ابتدا در انتظار این باشیم که ببینیم تصمیم اخیر آمریکا در واقعیت چه نتایجی خواهد داشت و نه تنها روی کاغذ.»

سپاه از این فرصت برای خاموش کردن مخالفان استفاده خواهد کرد

این تحلیلگر سیاسی افزود: «اگر پیامد تصمیم اخیر آمریکا اضافه شدن صدها نام دیگر به فهرست تحریم‌ها باشد و نه چیزی بیش از آن، تاثیر آن چندان گسترده نخواهد بود. باید منتظر بمانیم و ببینیم ابعاد دقیق این تصمیم چیست. اما بدون تردید سپاه ایران از این فرصت برای ترساندن و خاموش کردن مخالفان با تاکید بر حس ملی‌گرایی ایرانیان استفاده خواهد کرد.»

دونالد ترامپ روز دوشنبه سپاه پاسداران ایران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد. بیانیۀ کاخ سفید درباره فرمان آقای ترامپ چنین توضیح داده شد: «این تصمیم با هدف مبارزه با تروریسم جهانی ایران و افزایش فشارهای مالی بر ایران و انزوای بیشتر این کشور اتخاذ شده است.»

این نخستین بار است که یالات متحده آمریکا برای نظامیان یک کشور دیگر به طور رسمی از لقب تروریست استفاده می‌کند.

بیشتر بخوانید:

  • [آمریکا سپاه پاسداران را در لیست سازمان‌های تروریستی قرار داد](ایالات متحده امریکا آمریکا سپاه پاسداران را در لیست سازمان‌های تروریستی قرار داد)
  • [سکوت اتحادیه اروپا در مقابل قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا](ایران سکوت اتحادیه اروپا در مقابل قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا)
  • تروریستی خوانده شدن سپاه؛ عربستان از تصمیم ترامپ استقبال کرد
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویدیویی از استقرار بمب‌افکن‌های بی‌-۵۲ در قطر

فرمانده کل سپاه نیروهای آمریکایی در غرب آسیا را تهدید کرد

واکنش‌ها به نخستین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری: بی‌رمق، حوصله‌بر و فاقد برنامه اقتصادی