روایت ترامپ از تصمیم‌گیری «سریع» خود در مورد بلندی‌های جولان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
روایت ترامپ از تصمیم‌گیری «سریع» خود در مورد بلندی‌های جولان
Copyright  عکس از رویترز

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا می گوید تصمیم خود در مورد به رسمیت شناختن حق حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان را به دنبال یادگیری یک درس تاریخی هنگام مکالمه ای در مورد موضوعی متفاوت اتخاذ کرده است.

رئیس جمهوری ایالات متحده این مطلب را در جریان سخنرانی خود در گردهمایی ائتلاف یهودیان جمهوریخواه در شهر لاس وگاس بیان کرد.

به گفته دونالد ترامپ او تصمیم خود در مورد بلندی های جولان را حین گفتگو با دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اسرائیل و جرد کوشنر، داماد خود اتخاذ کرده است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

رئیس جمهوری آمریکا در این مورد گفت: «[به آنها] گفتم به من لطفی بکنید و به سرعت کمی تاریخ را برایم توضیح دهید. می خواهم سریع باشد زیرا من بر روی مسائل زیادی متمکز هستم، مثل چین و کره شمالی. برایم سریع توضیح دهید.»

او افزود: «از آنها پرسیدم نظرتان در مورد این ایده که من همان چیزی را که در موردش بحث می کنیم به رسمیت بشناسم چیست؟»

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که دیوید فریدمن مانند «یک نوزاد زیبا و فوق العاده» از تصمیم او برای به رسمیت شناختن حق حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان «شگفت زده» شده بود.

دونالد ترامپ ماه گذشته هنگام سفر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به واشنگتن با امضا فرمانی اجرایی حق حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان را به رسمیت شناخت.

این تصمیم از سوی بسیاری از تحلیلگران به مثابه «هدیه ای انتخاباتی» به بنیامین نتانیاهو تفسیر شد.

اسرائیل بلندی های جولان را در جریان جنگ سال ۱۹۶۷ میلادی تسخیر کرد و در سال ۱۹۸۱ این منطقه را به خاک خود ملحق کرد.