Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

واکنش‌های جهانی؛ اتحادیه اروپا حاکمیت اسرائیل بر جولان را به رسمیت نمی‌شناسد

واکنش های بین المللی؛ موضع اتحادیه اروپا در قبال جولان تغییر نکرده است
واکنش های بین المللی؛ موضع اتحادیه اروپا در قبال جولان تغییر نکرده است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه عرب هم در واکنش به تصمیم آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان اعلام کرد که قانونمند کردن اشغالگری اشتباه بزرگی است

آگهی

اقدام دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر منطقه اشغالی بلندی های جولان در سوریه با واکنش های گسترده ای همراه شده که برخی از آنها بسیار تند و به شدت انتقاد آمیز است.

رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه در آخرین ساعات سفر کوتاه شده بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به واشنگتن فرمانی را امضاء کرد که حاکی از موضع جدید کاخ سفید در خصوص حق حاکمیت تل آویو بر بلندی ها جولان و الحاق این منطقه اشغالی به خاک اسرائیل است.

بیشتر بخوانید:

دمشق: «تجاوز آشکار» به حاکمیت سوریه

نخستین واکنش به اقدام جنجالی دونالد ترامپ از سوی سوریه صورت گرفت، کشوری که جولان، بخشی از خاکش پس از جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۶۷ تحت اشغال نیروهای اسرائیلی درآمد.

دمشق در نخستین واکنش به امضای فرمان به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان توسط رئیس جمهوری آمریکا این اقدام را محکوم و آنرا «تجاوز آشکار» به حاکمیت سوریه و نقض تمامیت ارضی کشورش قلمداد کرد.

یک مقام وزارت خارجه سوریه در سخنانی که خبرگزاری رسمی این کشور آنرا منعکس کرد، ضمن اعلام مطلب فوق یاد آور شد: «ترامپ از حق و اختیار قانونی برای مشروعیت بخشیدن به رویکرد اشغالگرانه اسرائیل برخوردار نیست و حمایت همه جانبه واشنگتن از اسرائیل سبب شده تا ایالات متحده آمریکا به دشمن شماره یک اعراب تبدیل شود.»

وزارت امور خارجه سوریه پیش از این نیز با انتشار بیانیه ای تصریح کرده بود که «مردم سوریه مصمم هستند تا از طریق کلیه راه ها و امکانات موجود این بخش از سرزمین خود را باز پس گیرند.»

مسکو نگران از موج جدید تنش ها در خاورمیانه

مسکو دقایقی پس از انتشار امضای فرمان به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان توسط رئیس جمهوری آمریکا به این اقدام واکنش نشان داد.

روسیه که پیشتر این تصمیم را ناقض قطعنامه های سازمان ملل متحد توصیف کرده بود پس از رسمیت یافتن موضع جدید دونالد ترامپ در خصوص بلندی های جولان نسبت به عواقب این تصمیم و نیز بروز «موج جدیدی از تنش ها» در خاورمیانه ابراز نگرانی کرد.

ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در سخنانی که خبرگزاری های این کشور آنرا منعکس کرده اند، هشدار داد: «این تصمیم تبعات خوبی به همراه نخواهد داشت و ممکن است به موج جدیدی از تنش ها و ناآرامی ها در منطقه خاورمیانه دامن بزند.»

خانم زاخاروا در ادامه افزود: «اینگونه اقدامات با توجه به اینکه خارج از حوزه قوانین و با نادیده گرفتن کلیه رویه های بین المللی صورت می گیرد متاسفانه تنها اثرش تشدید و وخیم تر کردن اوضاع است.»

ایران: بخشیدن جولان به اسرائیل رویکردی «استعماری» است

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، که کشورش به همراه روسیه از متحدان قوی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه محسوب می شوند در واکنش به موضع جنجالی ترامپ در خصوص جولان این رویکرد را بی سابقه و استعماری قلمداد کرده است.

رئیس جمهوری ایران در دیدار جمعی از وزرا، مدیران و مسئولان اجرایی کشور ضمن محکوم کردن این اقدام تصریح کرد: «در ذهن کسی هم خطور نمی کرد که آقایی در آمریکا بیاید و یکجانبه برخلاف قوانین و مقررات بین المللی زمینی متعلق به ملت کشوری دیگر را به یک غاصب ببخشد.»

آقای روحانی درادامه این رویکرد را استعماری خواند و گفت: «در یک مقطعی که استعمار حاکم بود برخی قدرتهای استعماری از این کارها انجام می دادند و بخشی از یک کشور را به دیگری می بخشیدند اما در قرن حاضر چنین کاری بی سابقه است.»

رئیس جمهوری ایران همچنین از کشورهای منطقه خواست که بر ضد رویکرد جدید دونالد ترامپ در خصوص جولان متحد شوند.

تهران پیشتر ضمن ابراز نگرانی از رویکرد آمریکا در قبال حاکمیت اسرائیل بر جولان، تصمیم کاخ سفید در این خصوص را غیرمشروع و غیر قابل پذیرش توصیف کرده بود.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه با قلدرمآبانه قلمداد کردن رفتار آمریکا و اسرائیل، به رسمیت شناختن اشغال بلندی های جولان را سرمنشا وقوع درگیری های جدید در منطقه ارزیابی و تاکید کرد بود.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز پیش از این در نشست همکاری اسلامی در استانبول با انتشار توییتی اعلام کرده بود که وی همانند تمامی نمایندگان کشورهای شرکت کننده درنشست از تصمیم رئیس جمهوری آمریکا در به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان «شوک زده» شده اند

آگهی

ترکیه: اقدامی تاسف‌بار و ناقض حقوق بین الملل

آنکارا نیز در واکنش به اقدام رئیس جمهوری آمریکا در به رسمیت شناختن الحاق جولان به اسرائیل این تصمیم را محکوم و آنرا ناقض قوانین بین المللی و به ویژه در مخالفت آشکار با قطعنامه ۴۹۷ شورای امنیت سازمان ملل متحد قلمداد کرده است.

در بیانیه وزارت امور خارجه ترکیه آمده است : «دولت آمریکا با رویکرد جدید خود نشان داد که به جای تلاش برای حل بحران خاورمیانه، خود به عنوان بخشی از مشکل این بحران تلقی می شود.»

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز اعلام کرده بود که کشورش موضوع بلندی‌های جولان را به سازمان ملل متحد خواهد کشید.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه نیز پیشتر در این خصوص با انتشار توییتی تاکید کرده بود: «تلاش‌های آمریکا برای مشروعیت بخشیدن به اقدامات اسرائیل در نقش قوانین بین المللی سبب بروز رنج و خشونت های مضاعف در منطقه خواهد شد.»

چین: مخالف هرگونه تغییر ساختار حقوقی جولان هستیم

چین نیز در واکنش به موضع جدید کاخ سفید در خصوص منطقه تحت اشغال اسرائیل در بلندی های جولان ضمن محکوم کردن این رویکرد اعلام کرد که مخالف هرگونه تغییر ساختار حقوقی در این منطقه است.

آگهی

جنگ شوانگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز سه شنبه اعلام کرد: پکن با هرگونه تلاش برای تغییر حقایق موجود در بلندی های جولان و دامن زدن به تنش ها در این منطقه است.

اتحادیه اروپا: تصمیم ترامپ موضع اروپا در قبال جولان را تغییر نمی‌دهد

اتحادیه اروپا که پیش‌تر نیز اعلام کرده بود الحاق جولان به خاک اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد پس از امضای فرمان ریاست جمهوری آمریکا مبنی بر تایید حاکمیت رسمی اسرائیل بر این منطقه اشغالی تاکید کرد که اروپا همچنان بر موضع و خط مشی قبلی خود در قبال جولان باقی خواهد ماند.

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا روز سه شنبه در جریان یک کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی تصریح کرد: «موضع اروپا در این خصوص مشخص و شناخته شده است و تغییر نخواهد کرد.» وی در ادامه افزود که «اتحادیه اروپا حاکمیت اسرائیل بر این منطقه را به رسمیت نمی شناسد.»

مسئولان بلند پایه اتحادیه اروپا پیش از این نیز ضمن ابراز نگرانی شدید از موضع رئیس جمهوری آمریکا در خصوص ملحق شدن بلندی های جولان به خاک اسرائیل هشدار داده بودند که این اقدام زمینه را برای ایجاد ناامنی و بی ثباتی در منطقه فراهم خواهد کرد.

سازمان ملل متحد: ساختار حقوقی بلندی‌های جولان تغییر نکرده است

سازمان ملل متحد نیز برغم تصمیم ترامپ برای به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان تاکید کرد که ساختار این منطقه تغییر نکرده است.

آگهی

استفان دویاریچ، سخنگوی سازمان ملل متحد با اعلام اینکه آننتونی گوترش، دبیر کل سازمان ملل نیز بر این مسئله تاکید دارد یادآور شد: موضع سازمان ملل همچنان مبتنی بر قطعنامه ۱۹۸۱ شورای امنیت است که در آن الحاق جولان به خاک اسرائیل غیر عملی و منتفی اعلام شده است.

عربستان: به رسمیت شناختن جولان برای امنیت منطقه مخرب است

عربستان سعودی، نزدیک ترین متحد آمریکا در منطقه خاورمیانه نیز به جمع دیگر کشورهای عربی پیوست که تصمیم ترامپ در باره جولان را محکوم کرده اند.

ریاض معتقد است رویکرد جدید ایالات متحده در قبال بلندی های جولان «تاثیر منفی بر فرایند صلح خاورمیانه برجای خواهد گذاشت و برای امنیت و ثبات منطقه مخرب خواهد بود.»

بیانیه ریاض که روز سه شنبه منتشر شد ضمن اشاره به این نکته که بلندی های جولان طبق قطعنامه های بین المللی بخشی اشغالی از خاک سوریه است، تاکید می کند: «تصمیم واشنگتن حقایق را تغییر نخواهد داد.»

اتحادیه عرب: قانونمند کردن اشغالگری اشتباه بزرگی است

اتحادیه اروپا در واکنشی رسمی موضع ترامپ در باره جولان را محکوم کرد و یادآور شد که این تصمیم هیچ تغییری در وضعیت بخش اشغالی شمال سوریه ایجاد نخواهد کرد.

آگهی

احمد ابوالغیط، دبیر کل اتحادیه عرب با اعلام این مطلب تصریح کرد: «اشغالگری فی نفسه یک جرم آشکار و سنگین است و تلاش برای مشروعیت بخشیدن به اشغال یک اشتباه بزرگ محسوب می شود.

به اعتقاد این دیپلمات مصری تصمیم واشنگتن برای به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان ناقض قوانین بین المللی است.

دبیر کل اتحادیه عرب همچنین تاکید کرده است که تصمیم اخیر دونالد ترامپ سبب کاهش اقتدار آمریکا در منطقه خاورمیانه و کل جهان خواهد شد.

بلندی های جولان، منطقه‌ای استراتژیک در خاک سوریه است که با اسرائیل و اردن مرز مشترک دارد. بخش بزرگی از این منطقه سال ۱۹۶۷ در جریان جنگ شش روزه به اشغال اسرائیل درآمد.

اسرائیل مدعی است بر اساس توافقی که سال ۱۹۷۴ منعقد شده بلندی های جولان را به عنوان یک منطقه حائل غیر نظامی میان دو کشور تحت کنترل دارد اما آنچه در عمل مشاهده می شود حضور نظامی پر قدرت نظامیان اسرائیلی در این منطقه است.

آگهی

سوریه هرگز توافق صلحی با اسرائیل امضاء نکرده است حال آنکه اسرائیل به بهانه تضمین و تقویت امنیت مرزهای و گسترش شهرک سازی در سال ۱۹۸۰ مصوبه الحاق این منطقه به اراضی خود را تصویب کرد؛ مصوبه ای که هرگز با تایید سازمان ملل متحد همراه نشد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روایت ترامپ از تصمیم‌گیری «سریع» خود در مورد بلندی‌های جولان

پیش‌بینی دینداری جوانان مسیحی ایالات متحده؛ مذهبی‌ترین ایالت آمریکا کدام است؟

شعار «رایش سوم» در ویدیوی حساب کاربری شبکه اجتماعی دونالد ترامپ جنجالی شد