بولسانارو همراه با نتانیاهو دیوار ندبه را زیارت کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بولسانارو همراه با نتانیاهو دیوار ندبه را زیارت کرد
کپی رایت  Reuters

ژائیر بولسونارو، رئيس جمهوری برزیل در کنار بنیامین نتانیاهو،‌ نخست‌ وزیر اسرائيل از دیوار نُدبه در بیت‌المقدس بازدید کرد.

آقای بولسونارو که در دیداری چهار روزه راهی اسرائیل شده است به رسم زائران کاغذ کوچک دعایی را نیز در میان سنگهای عظیم این دیوار قرار داد.

سفر رئیس جمهوری برزیل در حالی صورت می‌گیرد که دولت این کشور روز یکشنبه یک دفتر نمایندگی تازهٔ تجاری را در بیت‌المقدس افتتاح کرد. 

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل ابراز امیدواری کرد که گشایش این دفتر نمایندگی گامی باشد به سوی انتقال سفارت برزیل به بیت‌المقدس.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دولت بولسونارو، در پیروی از حرکت سال ۲۰۱۷ دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، پیش از این از تمایل خود به انتقال سفارت این کشور به بیت المقدس خبر داده بود؛ امری که خشم مسلمانان را در پی داشت.

شماری از مقامات بلندپایه برزیل از این طرح پشتیبانی نکردند از ترس اینکه روابط کشورشان با جهان عرب خدشه‌دار شود و بخصوص آنکه مبادا صادرات گوشت حلال برزیل به کشورهای مسلمان به خطر بیافتد، صادراتی که سالانه میلیاردها دلار عاید این کشور می‌کند.

دیدار ژائیر بولسونارو از دیوار نُدبه در بیت‌المقدس در حالی صورت می‌گیرد که تشکیلات خودگردان فلسطین در نظر دارد سفیر خود را از برزیل فرا بخواند.

ژائیر بولسونارو در یکی از خیابان‌های مرکز شهر بیت المقدس عکس یادگاری می‌گیرد. عکس از رویترز

سفیر تشکیلات خودگردان فلسطینی در برزیل به خبرگزاری رویترز خبر داد احتمال می‌دهد، پس از سفر آقای بولسونارو به اسرائیل و سرزمین‌های اشغالی، از سوی کشورش فراخوانده شود. ابراهیم الزبان، گفت: «تا جایی که اطلاع دارم این امر به این بستگی دارد که این دیدار چطور پیش برود.» وی افزود: «آرزوی ما این بود که موضوع بیت‌المقدس (در این دیدار) دست‌نخورده بماند.»

آقای الزبان همچنین گفت مقامات فلسطینی همچنین از اینکه آقای بولسونارو برای سفرش با آنان هماهنگی نکرده و برنامه‌ای برای دیدار از اراضی فلسطینی در نظر نگرفته است ناخشنودند.

دیوارهٔ غربی معبد سلیمان یا دیوار نُدبه مقدس‌ترین زیارتگاه یهودیان است که در شرق بیت‌المقدس واقع شده است؛ منطقه‌ای که در جریان جنگ ۱۹۶۷ میان اعراب و اسرائيل به تصرف اسرائیل درآمد و بعدها دولت این کشور آن را به خاک خود ضمیمه کرد؛ جامعهٔ بین‌الملل الحاق این بخش از شهر بیت‌المقدس به خاک اسرائیل را هرگز به رسمیت نشناخته است.

بیشتر بخوانید:‌