جایزه بزرگ تفلیس؛ شکست جوانترین قهرمان جودوی زنان مقابل هماوردی از فرانسه

جایزه بزرگ تفلیس؛ شکست جوانترین قهرمان جودوی زنان مقابل هماوردی از فرانسه
نگارش از Euronews

ملانی کلمان، جودوکار فرانسوی توانست در فینال وزن منهای ۴۸ کیلوگرم زنان داریا بیلودید، جودوکار ۱۸ سالۀ اوکراینی را شکست دهد.

در اولین روز از رقابتهای بین‌المللی جودو جایزه بزرگ تفلیس، ملانی کلمان جودوکار فرانسوی توانست در فینال وزن منهای ۴۸ کیلوگرم زنان با پیروزی مقابل داریا بیلودید، جودوکار ۱۸ سالۀ اوکراینی و دارندۀ عنوان «جوانترین قهرمان جهان در ورزش جودو» طلای این رقابتها را از آن خود کند.

ملانی کلمان مقابل چشم صدها اوکراینی حاضر در سالن توانست ابتدا با ترکیب دو فن وازاری و اوسوتو گاری و در ثانیه‌های پایانی بار دیگر با اجرای وازاری، داریا را مغلوب خود کند.

ملانی کلمان می‌گوید: «حریف من دختر قوی و بلند قدی است و بازوی چپ بسیار قوی دارد. به همین دلیل روی این امتیازاتش تمرکز کردم و می‌دانستم که اگر بتوانم بیش از هر اقدامی بازوی او را به کنترل خودم درآورم، می‌توانم در این مسابقه به پیروزی برسم.»

در رقابتهای مردان، لوخومی چخویمیانی جودوکار کشور میزبان یعنی گرجستان برای سومین سال پیاپی طلای این مسابقات را از آن خود کرد.
دارندۀ برنز گراند اسلم دوسلدورف، در فینال وزن منهای ۶۰ کیلوگرم توانست ولید کیار، جودوکار فرانسوی و قهرمان اروپا را با اجرای فن وازاری و کسب امتیاز ایپون شکست دهد.

در منهای ۵۲ کیلو گرم زنان اودته یوفریدا، جودوکار ایتالیایی نیز در یک رقابت بی‌عیب و نقص گیلی کوهن، جودوکار اسرائیلی را شکست داد.

در فینال منهای ۶۶ کیلوگرم مردان، دیگر جودوکار اسرائیلی تال فلیکر با اجرای فن سئوناگه و کسب امتیاز ایپون در رقابتی هیجان‌انگیز مقابل گئورگی توتاشویلی از کشور میزبان، طلای رقابتها را از آن خود کرد.

تال فلیکر می‌گوید: «حریف گرجی من جوان است و ما هم در گرجستان مشغول رقابت هستیم. او برای اثبات خود به میدان آمده بود. می‌دانستم که او جانانه خواهد جنگید و در زمان مسابقه نیز فریاد گرجی‌ها فضای سالن را پر خواهد کرد. با این وجود این هم بخشی از زیبایی‌های جودو است و نمی‌توان همیشه پیروز شد. بعضی وقتها حتی بهترین‌ها هم برنده نمی‌شوند.»

یکی از دیدنی‌ترین صحنه‌های اولین روز مسابقات، در جریان مبارزۀ گئورگی توتاشویلی با حریف هندی خود جاسلین سینگ سی‌نی به نمایش درآمد.‌
جاسلین دو بار برای اجرای فن وازاری وارد عمل شد اما هر دو بار به دلیل ناتمام ماندن فن، امتیاز از دست داد و درنهایت توتاشویلی از فرصت استفاده کرد و در آخرین لحظات مسابقه با اجرای متقابل یک وازاری، بازی را به نفع خود به پایان رساند.

مطالب مرتبط