Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

هشدار خالق «وب» در ۳۰ سالگی این فناوری نسبت به انحرافات

هشدار خالق «وب» در ۳۰ سالگی این فناوری نسبت به انحرافات
Copyright 
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تیم برنرزلی خالق وب در سی سالگی حضور این فناوری نامه ای هشدارآمیز به جهانیان نوشت.

آگهی

«www» سی ساله شد. تیم برنرزلی، فناوری وب، World Wide Web، را در ماه مارس سال ۱۹۸۹ خلق و در ماه نوامبر همان سال آنرا بصورت عملی راه اندازی کرد.

با این حال ۳۰ سال پس از اختراعی که جهان را تغییرداد هم چنان برنرزلی نگران وجه منفی و سیاه وب سایت است. به گفته خالق فناوری وب بسیاری از مردم جهان دیگر مانند قبل نیستند و اظهار نگرانی می کنند که آیا همچنان وب سایت ها عامل نجات بشر و عامل ایجاد «نیکی» به جای «شر» در جهان هستند یا نه؟

تیم برنرزلی که موسس سازمانی به نام «World Wide Web Foundation» یا بنیاد فناوری های وب نیز است در ۳۰ سالگی خلق آن نامه ای را روی وب سایت بنیاد تحت امرش قرارداده است.

وی در این نامه که خطاب به جهانیان نوشته شده می گوید: « در حالیکه وب فرصت وامکان جدید و خلاقانه بیشتر به اقلیت ها و سرکوب شدگان جامعه می دهد، همزمان به سلاحی برای گسترش تنفر و خشونت و نژادپرستی تبدیل شده است.»

بیشتر بخوانید:

اسنودن: فیسبوک به یک شرکت اطلاعاتی تبدیل شده است

سربرنرزلی در این نامه می نویسد که نمی توان در راستای گسترش جنگ و تنفر و اهانت از طریق وب تنها یک دولت و یا گروهی را مقصر دانست بلکه به گفته این استاد دانشگاه ام آی تی ایالات متحده، باید «جامعه جهانی» دستی بالا بزند تا از این اختراع مهم بشریت به بهترین نحو استفاده شود.

۳۰ سال پس از خلق فناوری وب، بیش از نیمی از مردم جهان آنلاین هستند اما سربرنزرلی نگران است که مداخله شرکت های بزرگی چون گوگل و فیس بوک در زندگی خصوصی مردم روند رو به رشد ارتباط شهروندان کره خاکی با دنیای مجازی را کم کند.

وی در این نامه از دولت ها و شرکت های بزرگ می خواهد کمک کنند هر چه سریعتر میلیون ها نفری که دسترسی به فناوری وب ندارند بدون ایجاد حواشی و سانسور و یا مداخله در زندگی خصوصی، از فناوری وب بهره مند شوند. مخترع فناوری وب در پایان نامه اعلام کرده است در راستای پاکسازی فناوری وب کمپینی با نام «پیمانی برای وب» راه انداخته است که در این راه شرکت های بزرگی چون فیس بوک، گوگل و دولت فرانسه از او و این کارزار حمایت کرده اند.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اینوپولیس در کازان؛ «سیلیکون ولی» آینده روسیه

«فیس بوک برای حذف ویديوی رابطه جنسی دختر ایتالیایی، نباید منتظر حکم دادگاه می ماند»

رونمایی از نسخه جدید «چت جی‌پی‌تی» با قابلیت تعامل صوتی؛ رویای فیلم «او» به واقعیت پیوست