دانستنی‌ها؛ اهمیت کسری از ثانیه در رقابت تعویض چرخ در اتومبیلرانی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دانستنی‌ها؛ اهمیت کسری از ثانیه در رقابت تعویض چرخ در اتومبیلرانی

بیست مکانیک، دو ثانیه؛ برد یا باخت مسابقه در کسری از ثانیه! عملیات تعویض در مسابقه فرمول ۱ فرآیندی است حاصل هماهنگی بسیار بالای تیمی و زمان‌بندی دقیق که نتیجه‌ مسابقه جایزه بزرگ را رقم می زند. اما این «رقابت تعویض» که در یک چشم بر هم زدن تمام می‌شود بر سر چیست؟

خودرو از پیست خارج و به سوی ایستگاه تعویض هدایت و روی نقطه‌ای دقیق پارک می‌شود. بی‌درنگ دو جک از روبرو و بغل ماشین را حدود ۵ سانتیمتر بالا می‌برند.

تمام بی‌سیم‌ها و میکروفون‌ها قطع می‌شود. تمرکز حیاتی است.

تعویض هر چرخ با سه نفر است. یکی با آچارچرخ بادی مهره‌ها را باز می‌کند. دیگری چرخ را برمی‌دارد و نفر سوم چرخ نو را جا می‌اندازد. گاه هر چهار چرخ تعویض می‌شود. باقی مکانیک‌ها ممکن است قطعات معیوب را عوض یا جهت باله‌ها را تنظیم کنند.

هر فردِ گروه روی بخش‌های مختلف خودرو متمرکز است. افراد گروه همزمان با خود، و با تیم‌های دیگر رقابت می‌کنند. هر اشتباه یعنی فاجعه. وقتی کار همه تمام شد، مکانیک ناظر، ماشین را مرخص می‌کند.

یک متخصص دیگر با استارت یدک پشت ماشین است، مبادا ماشین استارت نزند.

فرآیند تعویض یا بنزین زدن به طور میانگین ۶ تا ۱۲ ثانیه طول می‌کشد. در سال ۲۰۱۳ تیم فراری با فرناندو آلونسو، به رکورد زیر دو ثانیه رسید و سه سال بعد ویلیامز با تیم تعویض فلیپه ماسا این رکورد را به ۱.۹۲ ثانیه رساند. این زمان کسری از ثانیه است؛ به اندازه یک عطسه، خمیازه کشیدن، نفس عمیق و شیر یا خط انداختن.

دانستی‌ها؛ ایمنی رانندهٔ فرمول ۱