انفجار در نزدیکی محل گردهم‌آیی سیاستمداران در کابل

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
انفجار در نزدیکی محل گردهم‌آیی سیاستمداران در کابل
Copyright  REUTERS

وقوع چند انفجار پیاپی حوالی ظهر پنج‌شنبه در کابل پایتخت افغانستان، گردهم‌آیی بزرگ گروهی از سیاستمداران این کشور را به هم زد.

دست‌کم چهار نفر در جریان این انفجارها کشته شده اند.

این گردهمایی به مناسبت سالگرد کشته شدن عبدالعلی مزاری، رهبر پیشین حزب وحدت اسلامی افغانستان تشکیل شده بود که در سال ۱۹۹۵ میلادی به دست طالبان کشته شد.

در این مراسم صدها تن از جمله شمار قابل توجهی از شیعیان هزاره و مقامات سیاسی همچون حامد کرزى رييس جمهوری پيشين، عبدالله عبدالله رييس اجرايى دولت افغانستان و دست‌کم سه تن از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری پیش روی این کشور شرکت داشتند.

بنا بر اعلام نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان انفجار در غرب کابل روی داده و تحقیقات برای شناخت منشاء آن آغاز شده است.

گفته می‌شود صدای انفجارها مربوط به پرتاب راکت از ساختمانی در نزدیکی محل حادثه بوده است. منطقۀ حادثه به محاصرۀ پلیس درآمده است؛ یک مظنون دستگیر شده و چندین مظنون دیگر نیز تحت محاصرۀ نیروهای امنیتی درآمده‌اند.

بنا بر اعلام طلوع نیوز دست‌کم صدای ۱۰ انفجار شنیده شده است.

دست‌کم ۱۶ نفر در این انفجار زخمی شده اند. بنا به اعلام وزارت کشور/داخله افغانستان حمله راکتی به مصلی مزاری در غرب کابل با کشته شدن دو مهاجم پایان یافته است.

محمد حنیف اتمر، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده است که در انفجارهای روز پنجشنبه هشت محافظ وی زخمی شده اند.

هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت حمله روز پنجشنبه را برعهده نگرفته است.

انفجارهای کابل یک روز پس از آن روی داد که حملۀ نیروهای داعش به یک شرکت ساختمانی در شهر جلال آباد، مرکز ولایت ننگرهار افغانستان دست‌کم ۱۶ کشته برجای گذاشت.

بیشتر بخوانید:

دست‌کم ۱۶ غیرنظامی در حمله به یک شرکت ساختمانی در جلال‌آباد افغانستان کشته شدند