Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اعتراض به کارناوال در بلژیک؛ نمایش یهودیان با بینی‌های بزرگ و صندوق‌های پرپول

اعتراض به کارناوال در بلژیک؛ نمایش یهودیان با بینی‌های بزرگ و صندوق‌های پرپول
Copyright Images TV Oost
Copyright Images TV Oost
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نمایش عروسک های بزرگی از یهودیان ارتدکس در کارناوال شهر آلست بلژیک باعث خشم انجمن دفاع از یهودیان شده است.

آگهی

همه ساله در ماه مارس، کشور بلژیک مانند بسیاری دیگر از کشورهای کاتولیک جهان، میزبان کارناوال های خیابانی متعددی می شود. کارناوال هایی که پای گردشگران زیادی را به شهرهای مختلف این کشور کوچک باز می کند.

مانند سال های گذشته شهر آلست آغازگر فستیوالهای خیابانی بود.

اما امسال طراحی کالسکه ای از یهودیان ارتدکس (راست‌آیین) حواشی فراوانی را ایجاد کرده است.

انجمن حمایت از حقوق یهودیان بلژیک با انتشار بیانیه ای نمایش یهودیان را به این شکل نماد واضحی از یهودی ستیزی عنوان کرده است. این در حالی است که شهر آلست در ۲۵ کیلومتری، بروکسل، پایتخت بلژیک و اتحادیه اروپا قراردارد و این اتحادیه به تازگی با انتشار گزارشی مفصل افزایش آمار یهودی ستیزی در اروپا را هشداردهند خواند.

انجمن های متعدد حمایت از حقوق یهودیان گرداندن این کالسکه در مرکز شهر را کاملا شبیه به رفتار دولت آلمان نازی در سال ۱۹۳۹ دانستند.

مشکل اصلی کالسکه حامل یهودیان ارتدکس، طراحی یهودیان با بینی های بزرگ و صندوق های پر پول بود. دو کلیشه اصلی و شناخته شده «یهودیستیزی» در سراسر جهان و به‌ویژه اروپا.

یکی از بهانه های مهم در نسل کشی یهودیان در دوران آلمان نازی شناختن آن‌ها به عنوان ثروتمندانی بود که خون طبقات پایین جامعه را می مکند. کلیشه بینی های بزرگ هم سال‌ها و بلکه قرن‌ها در زمره ویژگی‌های قیافه شناسی یهودیان از دید مسیحیان و اهانت و یهودی ستیزی در اروپا بود.

انجمن های حمایت از حقوق یهودیان در بلژیک برگزاری کارناوال در چنین شرایطی را کاملا تهوع آور خوانده است خواستار پاسخ گویی مقامات شهر آلست شده اند.

این ماجرا آنقدر جنجالی شد که واکنش مارگریتیس شیناس، سخنگوی ریاست کمیسیون اروپا را هم برانگیخت. وی گفت: خیابان‌های اروپا جایی برای این برنامه‌ها ندارد. 

حرکت‌های یهودی‌ستیزانه در سال‌های اخیر در اروپا به‌شدت افزایش یافته است. خاطره تلخ نسل‌کشی یهودیان در جریان جنگ جهانی دوم، آستانه تحمل شهروندان و نهادهای کشورهای اروپایی درباره به سخره کشیدن این بخش از جامعه را به شدت پایین آوره است.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شرکت هزاران بلژیکی در چالش «ماه بدون غُر»

آغاز فصل کارناوال در آلمان

چهار نهاد اصلی قدرت در اتحادیه اروپا کدامند؟؛ قانونگذاری مشترک برای ۲۷ کشور چگونه اجرایی می‌شود؟