Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

روسیه پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد با آمریکا را تعلیق کرد

روسیه پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد با آمریکا را تعلیق کرد
Copyright عکس اسوشیتدپرس
Copyright عکس اسوشیتدپرس
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روسیه پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد با آمریکا را تعلیق کرد

آگهی

روسیه پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد با آمریکا را به حال تعلیق در آورد. کرملین با اعلام این خبر در روز دوشنبه اعلام کرد این تصمیم با امضای فرمانی توسط ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه اجرایی می‌شود.

روسیه ماه گذشته اعلام کرده بود که پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد را به حالت تعلیق در خواهد آورد. این اقدام روسیه واکنشی است به تهدید مشابهی که پیش از این توسط دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا اتخاذ شد. آمریکا پیش از این روسیه را به عدول از این پیمان بین‌المللی متهم کرده بود. در مقابل روسیه این اتهام را رد کرده و می‌گوید این واشنگتن است که پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد را نقض کرده است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

فرمان تعلیق این پیمان از سوی ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه تا زمانی بر جای خواهد بود که واشنگتن به گفته کاخ کرملین تخطی از این پیمان را کنار بگذارد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا اواخر سال گذشته اعلام کرد که این کشور را پس از بیش از سه دهه، از پیمان منع تولید و آزمایش موشک‌های هسته‌ای میان‌برد و کوتاه‌برد با روسیه خارج خواهد کرد.

ولادیمیر پوتین می گوید که آمریکا از سال ۱۹۹۹ به‌ طور متناوب این پیمان را نقض کرده است. در دوران ریاست‌جمهوری باراک اوباما نیز ادعای مشابهی از سوی او مطرح شد. با این حال اوباما اعلام کرد که با هدف جلوگیری از یک جنگ تسلیحاتی از آن پیمان خارج نخواهد شد.

تعلیق ۶ ماهه پیمان توسط آمریکا

دونالد ترامپ، در بیانیه‌ روز جمعه ۱۲ بهمن خود تصریح کرد که «آمریکا روز شنبه، ۱۳ بهمن، تعهدات خود در چهارچوب پیمان INF را به حال تعلیق درآورده و روند خروج از آن را آغاز می‌‌کند. این روند تا شش ماه به طول خواهد انجامید، مگر آن که روسیه با نابود کردن همه موشک‌ها، پرتابگرها و تجهیزاتی که ناقض متن پیمان هستند، به تعهداتش عمل کند.»

پیمان منع تولید و آزمایش موشک‌های هسته‌ای کوتاه‌برد و میان‌برد، در سال ۱۹۸۷، توسط رونالد ریگان، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا و میخائیل گورباچف، دبیر کل حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی، امضا شد. طبق مفاد این پیمان هر دو قدرت هسته‌ای از تولید یا آزمایش موشک‌های زمینی با برد بین ۱۰۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر منع شده اند.

بیشتر بخوانید:

روسیه در اقدامی تلافی‌جویانه از پیمان موشک‌های هسته‌ای میان‌برد با آمریکا خارج می‌شود

ترامپ: از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای با روسیه خارج می‌شویم

روسیه: خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای تصمیمی خطرناک است

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا تولید بخش‌هایی از سامانه زمینی شلیک موشک کروز را آغاز می‌کند

پوتین برای تامین کسری بودجه جنگ اوکراین دست به دامن شرکت‌ها و ثروتمندان شد

ساعات غیررسمی رهبران روسیه و هند؛ مودی و پوتین در مسکو از اصطبل اختصاصی دیدن کردند و چای نوشیدند