هلند سفیر خود در ایران را فراخواند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
هلند سفیر خود در ایران را فراخواند

وزارت خارجه هلند روز دوشنبه اعلام کرد پس از اخراج دو دیپلمات خود از ایران سفیر خود در تهران را برای رایزنی در یان زمینه فراخوانده است.

استفان بلوک، وزیر خارجه هلند طی بیانیه‌ای ضمن اعلام این خبر افزود:‌ «این تصمیم در پی اعلامیه اخیر وزارت خارجه ایران صورت گرفته است که در آن دو تن از دیپلمات‌های هلندی عنصر نامطلوب خوانده شده و وادار به ترک این کشور شده‌اند.»

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

خبرگزاری فرانسه مرحله تازه تنش دیپلماتیک میان تهران و آمستردام را نتیجه قتل اتباع مخالف ایران در خاک هلند دانسته است. 

آقای بلوک پیش از این در نامه‌ای خطاب به پارلمان این کشور اعلام کرده بود اخراج دیپلمات‌های هلند از تهران در پاسخ به اخراج دو دیپلمات ایرانی از هلند، در ماه ژوئن ۲۰۱۸، صورت گرفته است.

دولت هلند پیش از این اعلام کرده بود که اخراج دیپلمات‌های ایرانی از این کشور به توصیه اکید سرویس امنیتی هلند صورت گرفته است، چراکه سرویس امنیتی هلند موسوم به ای.‌آی.وی.دی (AIVD) اعلام کرده بود ایران در قتل دو شهروند ایرانی‌تبار هلند دست داشته است. 

ایران در واکنش به اخراج دو دیپلماتش از هلند سفیر این کشور در تهران را احضار کرده بود. همچنین بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز در همین راستا «واکنش متقابل» را «حق» ایران دانسته بود. 

بیشتر بخوانید:

  • [واکنش ایران به اخراج دو دیپلمات ایرانی از هلند: اقدام متقابل حق ماست](واکنش ایران به اخراج دو دیپلمات ایرانی از هلند: اقدام متقابل حق ماستhttps://fa.euronews.com/2018/07/07/iran-reaction-netherlands-expels-two-iranian-embassy-staff)