Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هلند دو نفر از کارکنان سفارت ایران را اخراج کرد

سرویس اطلاعاتی هلند
سرویس اطلاعاتی هلند Copyright By FaceMePLS from The Hague, The Netherlands (Dutch intelligence agency AIVD) [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons
Copyright By FaceMePLS from The Hague, The Netherlands (Dutch intelligence agency AIVD) [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هلند دو نفر از کارکنان سفارت ایران را اخراج کرد

آگهی

سرویس اطلاعاتی هلند اعلام کرد که دو تن از کارکنان سفارت ایران در هلند از این کشور اخراج شده‌اند.

سخنگوی سرویس اطلاعاتی هلند با اعلام این خبر تاکید کرد که جز تایید خبر اخراج دو فرد فعال در سفارت ایران از هلند، هیچ اطلاعات بیشتری در این مورد منتشر نخواهیم کرد.

بر این اساس مشخص نیست که آیا ارتباطی میان اخراج دو کارمند سفارت ایران در هلند و بازداشت‌های اخیر ۶ ایرانی از جمله یک دیپلمات این کشور در اروپا به اتهام تلاش برای بمب‌گذاری در نشست سازمان مجاهدین خلق وجود دارد یا خیر.

در پی برگزاری نشست سازمان مجاهدین خلق در روز شنبه ۳۰ ژوئن (نهم تیرماه)، یک زوج ایرانی دارای تابعیت بلژیک به ظن تلاش برای بمب گذاری در این نشست که در «ویل‌پنت» پاریس برگزار شد، از سوی پلیس بلژیک بازداشت شدند. همچنین یک دیپلمات ایرانی شاغل در اتریش نیز به همین اتهام در آلمان بازداشت شده و سه نفر دیگر هم با اتهام مشابه از سوی پلیس فرانسه دستگیر شده‌اند. تحقیقات پلیس در مورد افراد بازداشت شده هنوز ادامه دارد.

بیشتر بخوانید:دادگاهی در هلند هویت محمدرضا کلاهی متهم انفجار ۷ تیر را تایید کرد

گمانه مطرح دیگر، احتمال ارتباط اخراج کارکنان سفارت ایران با پرونده قتل محمدرضا کلاهی در هلند است.

آقای کلاهی متهم اصلی پرونده انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در ۷ تیر سال ۱۳۶۰ بود. وی در دهه ۹۰ با نام علی معتمد از کشور هلند پناهندگی گرفت و به عنوان تکنسین برق مشغول به کار بود تا این که بعد از ظهر ۱۵روز دسامبر ۲۰۱۵ هنگام بازگشت به منزل از محل کار با شلیک گلوله از سوی دو فرد نقاب‌پوش به قتل رسید.

دادگاهی که پرونده قتل علی معتمد، یک ایرانی ۵۶ ساله در شهر آلمیر را بررسی می‌کرد، جمعه ۲۹ مه/۴ خرداد هویت واقعی او را شناسایی و اعلام کرد. این دادگاه همچنین اعلام کرد که پرونده تا ماه اوت/شهریور در دست بررسی باقی خواهد ماند.

با وجود گمانه‌زنی‌های موجود، هنوز دلیل اخراج دو تن از کارکنان سفارت ایران در هلند به دلیل سکوت مقامات این کشور در قبال اعلام دلیل یا دلایل این اقدام آنها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه هلند آمر قتل «محمدرضا کلاهی» را به حبس ابد محکوم کرد

هلند سفیر خود در ایران را فراخواند

ایران خبر تخلیه سفارت خود در ترکیه به دلیل هشدار حمله را تکذیب کرد