وزارت خارجه ایران کاردار سفارت بریتانیا و سفرای هلند و دانمارک را احضار کرد

وزارت خارجه ایران کاردار سفارت بریتانیا و سفرای هلند و دانمارک را احضار کرد
Copyright ُTasnim
Copyright ُTasnim
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت خارجه ایران کاردار سفارت بریتانیا و سفرای هلند و دانمارک را احضار کرد

آگهی

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید کاردار سفارت بریتانیا و سفرای کشورهای هلند و دانمارک به وزارت خارجه احضار شده‌اند.

شنبه شب، ۳۱ شهریور، آقای قاسمی با اعلام این مطلب افزود: «در جریان این احضارها که بصورت جداگانه توسط مدیرکل اروپای وزارت امور خارجه صورت گرفت، به دیپلمات های ارشد هلندی و دانمارکی نسبت به اقامت برخی اعضای گروهی که مسبب جنایت امروز در اهواز بوده اند، شدیدا اعتراض شد.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین با اشاره به هشدار به سفرای این دو کشور افزود: «ما پیشتر خواهان دستگیری این افراد بوده‌ایم. این پذیرفتنی نیست که تا زمانی که افراد این گروهک تروریستی در خاک اروپا مرتکب جنایت نشده اند در لیست تروریستی اتحادیه اروپا قرار نمی‌گیرند.»

طبق اعلام وزارت خارجه ایران، سفیران هلند و دانمارک ضمن ابراز تاسف از حادثه روز شنبه اظهار داشتند که موارد مطرح شده را فورا به پایتخت های خود منتقل خواهند کرد. آنها همچنین آمادگی دولت متبوع خود را برای هرگونه همکاری و تبادل اطلاعاتی در زمینه شناسایی سوابق این مجرمان اعلام داشتند.

بیشتر بخوانید:

همچنین به دلیل اینکه سفیر بریتانیا در تهران حاضر نبوده، وزارت خارجه ایران کاردار موقت سفارت این کشور را احضار کرده است.

آقای قاسمی در خصوص صحبت‌هایی که با کاردار بریتانیا مطرح شده است می‌گوید: « از نظر جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه پذیرفتنی نیست که سخنگوی گروه الاحوازی اجازه یابد مسوولیت این اقدام تروریستی را از طریق یک شبکه تلویزیونی مستقر در لندن اعلام کند.»

دیپلمات بریتانیایی ضمن ابراز تاسف از این حادثه و محکوم کردن آن، گفت که سفیر بریتانیا در تهران (که در لندن به سر می برد) به محض آگاهی از این حادثه در پیامی آن را محکوم کرده و مقامات وزارت خارجه آن کشور نیز بلافاصله اقدام به اتخاذ موضع نموده اند.

وی ادامه داد که این حملات در هر مکانی که اتفاق بیافتد، مهم است و باید با آن برخورد شود؛ چرا که تروریسم مرز نمی شناسد. کاردار بریتانیا تاکید کرد که اعتراض تهران را فورا به لندن منعکس می‌کند.

گفتنی است با عملیات تروریستی که از سوی گروه الاحواز در شهر اهواز رخ داد حدود ۲۵ نفر از جمله شهروندان عادی جان خود را از دست دادند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هلند سفیر خود در ایران را فراخواند

واکنش مولوی عبدالحمید و پاپ فرانسیس به انفجار‌های کرمان؛ «تکان‌دهنده بود»

دستگیری «چند مظنون» انفجارهای کرمان؛ فرمانده سپاه:«انتقام این شهیدان قبل از شهادت‌شان گرفته شده است»