جگوار برقی آی پیس، ماشین سال اروپا شد

جگوار برقی آی پیس، ماشین سال اروپا شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این خودرو می‌تواند با هربار شارژ ۴۷۰ کیلومتر را طی کند و باتری آن ظرف ۴۰ دقیقه تا ۸۰ درصد شارژ می‌شود.

آگهی

در جریان نمایشگاه خودروی ژنو، آخرین خودروی الکتریکی ساخت جگوار در رقابتی نزدیک به عنوان خودروی اروپایی سال ۲۰۱۹ برگزیده شد.

این خودروی ۱۰۰ درصد الکتریکی که جگوار آی.پیس (I-Pace) نام دارد تا آخرین مرحله با خودروی فرانسوی آلپاین مدل A110 رقابت تنگاتنگی داشت و هر دو خودرو در امتیاز ۲۵۰ با هم برابر بودند. اما سرانجام رأی داوران جگوار را برنده کرد.

عکس از ای. اف. پی

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جگوار الکتریکی جدید برای رسیدن از سرعت صفر به یکصد کیلومتر فقط ۴/۵ ثانیه زمان نیاز دارد و سرعت نهایی آن ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت است. به گفته کارشناسان طراحی جگوار آی پیس مدرن و چشمگیر بوده و درونش برای راننده و مسافران از فضای کافی برخوردار است.

این خودرو می‌تواند با هربار شارژ مسافت ۴۷۰ کیلومتر را طی کند و باتری آن نیز ظرف ۴۰ دقیقه تا ۸۰ درصد شارژ می‌شود.

قیمت نهایی این خودرو با آپشن‌های مختلف آن از ۷۸ هزار یورو آغاز می‌شود.

این نخستین بار است که جگوار برنده این عنوان می‌شود. یان کالوم، مدیر طراحی جگوار در برابر شگفتی حاضران از انتخاب یک خودروی الکتریکی به عنوان خودروی برتر سال گفت: «چرا مردم هنوز از انتخاب شدن یک ماشین الکتریکی به عنوان خودروی سال تعجب می‌کنند؟ آینده همین است. بهتر است همگی این را بپذیریم.»

خودروی اسپرت آلپاین A110 رقیب سرسخت جگوار آی پیس در انتخاب خودروی سال اروپا بود

خودروی کیا مدل سید Kia Ceed با اختلاف کمی (۲۴۷ امتیاز) در جایگاه سوم و فورد فوکوس با ۲۳۵ امتیاز در جایگاه چهارم قرار گرفتند.

دیگر خودروهای نامزد شده برای مرحله پایانی عبارت بودند از : سیتروئن سی‌فایو ایرکراس (Citroën C5 Aircross)، مرسدس بنز کلاس ای (Mercedes-Benz A-Class) و پژوی ۵۰۸ (Peugeot 508).

هیئت داوران نمایشگاه خودرو ژنو متشکل از ۶۰ روزنامه‌نگار متخصص در حوزه خودرو، از ۲۳ کشور اروپایی است که خودروی سال را با در نظر گرفتن معیارهایی چند از جمله طراحی، تناسب قیمت و کیفیت، ایمنی، راحتی، مدرن بودن، بهره بردن از فناوری، گنجایش سرنشین و ... انتخاب می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

  • [ولوو ایکس‌سی‌۴۰ خودروی سال اروپا شد](ولوو ایکس‌سی‌۴۰ خودروی سال اروپا شدhttps://fa.euronews.com/2018/03/06/volvo-xc40-won-the-88th-geneva-international-motor-show)
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانستنی‌ها؛ خودروهای خودران چگونه کار می‌کنند؟

فراخوان بیش از یک میلیون خودروی بی‌ام‌و به علت نقص فنی

رونمایی از رنو۵ الکتریکی به عنوان نماد تلفیق نوستالژی و نوآوری؛ خودروی برتر سال ۲۰۲۴ هم معرفی شد