Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سازمان ملل: سال ۲۰۱۸ مرگبارترین سال برای غیرنظامیان افغانستان بود

سازمان ملل: سال ۲۰۱۸ مرگبارترین سال برای غیرنظامیان افغانستان بود
Copyright عکس از آرشیو
Copyright عکس از آرشیو
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طبق اعلام سازمان ملل متحد ۶۳ درصد از قربانیان غیرنظامی جنگ در افغانستان در حملات گروههای مخالف کشته و مجروح شده اند.

آگهی

سازمان ملل متحد روز یکشنبه با انتشار گزارشی اعلام کرد که سال ۲۰۱۸ مرگبارترین سال برای غیرنظامیان در جنگ افغانستان بوده است.

بنا به این گزارش طی سال گذشته میلادی ۳۸۰۴ غیرنظامی در مناقشه افغانستان کشته شدند. اکثر قربانیان جان خود را در حملات گروه های طالبان و داعش از دست دادند.

به گفته دفتر ماموریت سازمان ملل در افغانستان و کمیساریای عالی این سازمان در امور حقوق بشر تعداد قربانیان جنگ در افغانستان نسبت به سال ۲۰۱۷ حدود ۱۱ درصد افزایش یافته است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

از سال ۲۰۱۴ میلادی تاکنون هر سال دستکم ۳۵۰۰ غیرنظامی به دلیل جنگ افغانستان جان خود را از دست می دهند. طبق اعلام سازمان ملل متحد طی ۱۰ سال گذشته ۳۲ هزار نفر در جنگ افغانستان کشته شده اند. این سازمان تعداد مجروحان در این دوره زمانی را ۶۰ هزار نفر اعلام می کند.

تعداد کودکانی که طی سال ۲۰۱۸ در جنگ افغانستان کشته شدند نیز به رقمی بی سابقه رسیده است. بنا به اعلام سازمان ملل در سال گذشته ۹۲۷ کودک کشته شدند. این رقم در سال پیش از آن ۸۲۶ نفر بود.

به گفته سازمان ملل «هدف گیری عمدی غیرنظامیان» عامل اصلی افزایش چشمگیر شمار جان باختگان جنگ در افغانستان بوده است. این سازمان دیگر عوامل موثر در افزایش شمار قربانیان غیرنظامی را «بمباران های هوایی» و «عملیات زمینی» نیروهای دولتی معرفی کرده است.

طبق اعلام سازمان ملل متحد ۶۳ درصد از قربانیان غیرنظامی جنگ در افغانستان در حملات گروههای مخالف کشته و مجروح شده اند. سهم گروه طالبان از این آمار ۳۷ درصد و گروه داعش ۲۰ درصد بوده است.

از سوی دیگر ۲۴ درصد از قربانیان ناآرامی های افغانستان در عملیات نیروهای هوادار دولت افغانستان کشته و یا مجروح شده اند. در این میان سهم ارتش افغانستان ۱۴ درصد و ائتلاف بین المللی شش درصد بوده است.

سازمان ملل متحد در گزارش خود هشدار داده است که برای اولین بار حملات هوایی در افغانستان جان بیش از ۵۰۰ نفر را در یک سال گرفته است.

در این گزارش به وقوع ۶۵ حمله انتحاری طی سال ۲۰۱۸ در افغانستان اشاره شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افغانستان سفیر پاکستان در کابل را احضار کرد

وزیر امور مهاجرین افغانستان: دست‌کم ۲ میلیون و ۳۴۰ هزار مهاجر در ایران داریم

گوترش می‌گوید طالبان شرط‌هایی «غیرقابل قبول» برای شرکت در نشست دوحه تعیین کرده بود