افغانستان سفیر پاکستان در کابل را احضار کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
افغانستان سفیر پاکستان در کابل را احضار کرد

وزارت خارجه افغانستان روز چهارشنبه ۲۰ فوریه، سفیر پاکستان در این کشور را احضار کرد.

زاهد نصرالله سفیر پاکستان به دلیل اظهاراتش در خصوص گفتگوهای صلح افغانستان به وزارت خارجه این کشور احضار شده است.

آقای نصرالله گفته است هرنوع اقدام خشونت بار هند علیه پاکستان، می‌تواند تاثیر منفی بر گفتگوهای آمریکا و طالبان بر جای بگذارد و روند صلح در این کشور را با اخلال مواجه سازد.

از سوی دیگر سخنگوی وزارت خارجه افغانستان هم اظهارات سفیر پاکستان در این کشور در خصوص تاثیر تنش هند و پاکستان بر گفتگوهای طالبان و آمریکا را غیرمنطقی خواند.

صبغت الله احمدی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان روز چهارشنبه با غیرمنطقی خواندن اظهارات سفیر پاکستان اظهار داشت: «این اصلا منطقی نیست که بروز تنش میان هند و پاکستان، بر امنیت و صلح در افغانستان تاثیر بگذارد.»

این تنش‌ها بعد از انجام حمله انتحاری روز جمعه ۱۵ فوریه در کشمیر هند روی داد. جایی که گروه جیش العدل در یک عملیات انتحاری خودروویی را در نزدیکی یک اتوبوس حامل سربازان هندی منفجر کرد و بیش از ۴۰ پلیس هندی جان خود را از دست دادند.

بیشتر بخوانید:

پاکستان: اگر هند بخواهد تلافی کند، مذاکرات صلح آمریکا و طالبان لطمه خواهد دید

هند دستگاه اطلاعاتی پاکستان را به نقش داشتن در انفجار کشمیر متهم کرد

نخست وزیر پاکستان: اگر هند حمله کند تلافی می‌کنیم

بعد از آن حادثه، هند، پاکستان را متهم کرد که اعضای این گروه، در مرز پاکستان مستقر هستند و اسلام آباد به آنها در استقرار یاری رسانده است.

بعد از این اظهارات بود که پاکستان تهدید کرد اگر حمله‌ای از سوی هند علیه پاکستان صورت گیرد، اسلام آباد آن‌ را بی پاسخ نخواهد گذاشت.

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان اما روز چهارشنبه ضمن دعوت از پاکستان برای خویشتن‌داری تاکید کرد: «افغانستان همواره خواهان صلح و ثبات در منطقه بوده است ضمن اینکه روابط نزدیک با همسایگان خود را نیز در دستور کار دارد.»

این تنش‌ها در حالی به اوج رسیده که در افغانستان‌ گروه‌های سیاسی در انتظار آغاز گفتگوهای میان طالبان و آمریکا هستند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید