اطلاعیه وزارت خارجه پاکستان: سخنان عمران خان در باره افغانستان بد تفسیر شد

عمران خان، نخست وزیر پاکستان
عمران خان، نخست وزیر پاکستان Copyright عکس رویترز
Copyright عکس رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت خارجه پاکستان روز چهارشنبه ۲۷ مارس اعلام کرد تفسیر درستی از سخنان اخیر عمران خان، نخست‌وزیر این کشور صورت نگرفته است. روز سه‌شنبه رسانه‌های محلی پاکستان گفته بودند که عمران‌خان بر ایجاد حکومت موقت در افغانستان تاکید دارد.

آگهی

وزارت خارجه پاکستان روز چهارشنبه ۲۷ مارس اعلام کرد تفسیر درستی از سخنان اخیر عمران خان، نخست‌ وزیر این کشور صورت نگرفته است.

روز سه‌شنبه رسانه‌های محلی در پاکستان درباره جدیدترین مواضع نخست‌ وزیر این کشور جهت تامین صلح افغانستان گفته بودند که عمران‌ خان بر ایجاد حکومت موقت در افغانستان تاکید دارد. آنچه یک روز بعد در اعلامیه رسمی وزارت امور خارجه این کشور بدخوانی و بدفهمی سخنان عمران خوان عنوان شده است.

با این حال سخنان عمران‌ خان با واکنش‌های مختلفی از سوی مقام‌های سیاسی افغانستان مواجه بود. وزارت خارجه افغانستان سخنان اخیر عمران خان را «غیر مسئولانه» و «مداخله جویانه» خواند.

در همین حال زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده در مذاکرات صلح با طالبان در واکنش به سخنان خلیل‌زاد در حساب رسمی تویتر خود نوشت: «در حالیکه پاکستان سهم سازنده‌ای در روند صلح افغانستان ایفا کرده اما سخنان عمران خان سازنده نیست. آینده افغانستان به دست مردم این کشور است و تنها آنها هستند که درباره آینده کشورشان تصمیم می‌گیرند. نقش جامعه بین‌المللی تنها تشویق برای گردهم آمدن افغان‌ها کنار یکدیگر برای به نتیجه رسیدن در همین زمینه است.»

عمران خان، نخست وزیر پاکستان همچنین روز سه‌شنبه گفته بود دولت افغانستان بارها تلاش کرده تا روند صلح با طالبان را به بن‌بست بکشاند و در عین حال تاکید دارد با طالبان گفت‌وگو کند.

در اطلاعیه وزارت خارجه پاکستان همچنین توضیح داده شد: «عمران خان در مواضع جدید خود به مدل پاکستان اشاره داشته است. در پاکستان انتخابات زیر نظر یک دولت موقت برگزار می‌شود. بنابراین سخنان عمران خان نباید به اشتباه تفسیر شود. او خواهان دخالت در امور داخلی افغانستان نیست.»

«قصد پاکستان دخالت نبود»

وزارت امور خارجه پاکستان همچنین در شفاف‌سازی مواضع خود در موضوع صلح در افغانستان در همین بیانیه تاکید کرد: «پاکستان جز در ترویج صلح به مدیریت افغان‌ها و توسط افغان‌ها علاقه‌ای به دخالت در مسایل افغانستان ندارد.»

وزارت خارجه پاکستان همچنین تاکید دارد که نباید از تلاش‌های صادقانه نخست‌وزیر پاکستان برای برقراری صلح در افغانستان تفسیر غلط شده و سوء تفاهم ایجاد شود.

واکنش‌ مقام‌های افغانستان به سخنان اخیر عمران خان

در ادامه واکنش‌ها به سخنان روز سه‌شنبه نخست‌وزیر پاکستان، عبدالله عبدالله رييس اجرايى دولت افغانستان بر تعیین سرنوشت افغانستان شهروندان این کشور تاکید کرد.

همچنین وزارت خارجه افغانستان نیز معاون سفارت پاکستان در کابل را برای پاره توضیحات در همین زمینه و اعلام ناخرسندی این کشور از مواضع اخیر پاکستان احضار کرد.

جان بس، سفیر ایالت متحده آمریکا در افغانستان نیز سه‌شنبه تاکید کرد که «در نشست دوحه درباره حکومت موقت صحبت نشده است.»

بیشتر بخوانید:

عمران خان: به افغان‌های متولد پاکستان شهروندی می‌دهیم

خلیل‌زاد: شرایط رسیدن به صلح با طالبان بهتر شده است

بازگشت زلمی خلیل‌زاد به عنوان فرستاده ویژه آمریکا در افغانستان

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افغانستان سفیر پاکستان در کابل را احضار کرد

سفیر پاکستان در ایران به یورونیوز: نیروهای خارجی تلاش می‌کنند منطقه را بی‌ثبات کنند

چشم امید مهاجران افغان مقیم پاکستان به عمران خان