Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تشییع جنازه نخستین رئیس دولت اسلامی افغانستان

تشییع جنازه نخستین رئیس دولت اسلامی افغانستان
Copyright عکس از اسوشیتدپرس
Copyright عکس از اسوشیتدپرس
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مراسم خاکسپاری نخستین رئیس دولت اسلامی افغانستان با حضور مقام‌های این کشور در کابل برگزار شد. در این مراسم اشرف غنی، رییس‌جمهوری این کشور، حامد کرزای، رییس‌جمهوری پیشین افغانستان، عبدالله‌ عبدالله، رییس اجرایی و چهره‌های سیاسی در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد.

آگهی

مراسم خاکسپاری صبغت‌ الله مجددی، نخستین رئیس دولت اسلامی افغانستان با حضور مقام‌های این کشور در کابل برگزار شد. در این مراسم اشرف غنی، رییس‌جمهوری این کشور، حامد کرزای، رییس‌جمهوری پیشین افغانستان، عبدالله‌ عبدالله، رییس اجرایی و چهره‌های سیاسی در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد.

نخستین رئیس دولت اسلامی افغانستان در سن ۹۳ سالگی درگذشت. او رهبر حزب نجات ملی افغانستان در دهه ۹۰ میلادی بود. مجددی همچنین از مشایخ طریقت نقشبندیه و منتسب به شیخ احمد سرهندی، معروف به مجدد الف ثانی بود.

تعطیلی رسمی در افغانستان

اشرف غنی، صبغت الله مجددی را چهره تاثیرگذاری در تاریخ افغانستان معرفی کرد و گفت: « امروز روزی است که مردم افغانستان یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های تاریخ معاصر خود را از دست دادند.» به مناسبت درگذشت آقای مجددی امروز چهارشنبه در افغانستان تعطیل رسمی اعلام شده است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

حامد کرزی، رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان در سال‌های جنگ با شوروی سابق اغلب در خارج از کشور به سر می‌برد و بیشتر دوران مهاجرت او در پاکستان گذشت. او همان دوران رئیس دفتر صبغت الله مجددی در پاکستان بود و به همین خاطر روابط دوستانه‌ای میان این دو نفر برقرار بود. صبغت الله مجددی را بیشتر به خاطر مواضع معتدلانه خود، به اسلام میانه‌رو می‌شناسند. او در میان رهبران جهادی افغانستان به میانه‌روی و صراحت شهرت داشت. رویکرد و نگاه مجددی به مشارکت سیاسی زنان نیز نگاه روشنی بود.

تشکیل جبهه نجات ملی افغانستان

مجددی در سال ۱۳۰۵ شمسی در کابل به دنیا آمد. او در سال ۱۳۵۷ با اشغال افغانستان توسط شوروی سابق، جبهه نجات ملی افغانستان را تشکیل داد تا بتواند زمینه آزادی این کشور از اشغال شوروی را فراهم کند. در سال‌های ۱۳۶۸ و ۱۳۶۹ صبغت‌الله مجددی به عنوان رئیس دولت اسلامی افغانستان تعیین شد. پس از پیروزی مجاهدین نیز مجددی در بهار سال ۱۳۷۱ برای دو ماه به عنوان رئیس دولت موقت مجاهدین انتخاب شد.

مجددی در تحولات جدید افغانستان در سال ۲۰۰۳ رییس لویه جرگه تصویب قانون اساسی بود. او از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ رییس مجلس سنای افغانستان بود و به مدت چند سال ریاست کمیسیون تحکیم صلح این کشور را نیز برعهده داشت. پیکر صبغت الله مجددی در قبرستان «شهدای صالحین» کابل به خاک سپرده شد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افغانستان سفیر پاکستان در کابل را احضار کرد

سفر غیر منتظره وزیر دفاع موقت آمریکا به افغانستان

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی