Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

پوتین: موشک‌های ما خود آمریکا را هم می‌توانند هدف قرار دهند

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در سخنرانی سالانه در پارلمان این کشور
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در سخنرانی سالانه در پارلمان این کشور Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«تصمیم آمریکا برای خروج از این پیمان بر اساس دلایلی تخیلی بوده و آمریکایی‌ها خودشان این پیمان را نقض کرده‌اند.»

آگهی

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری فدرال روسیه روز چهارشنبه یکم اسفند در سخنرانی سالانه خود گفت که کشورش در حال «سرمایه‌گذاری عظیم» برای توسعه داخلی است. وی به مردم کشورش وعده داد که از امسال وضعیت معیشتی بهتری خواهند داشت.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

سخنرانی سالانه رئیس جمهوری در روسیه معمولا در برابر نمایندگان دومای دولتی یا مجلس سفلا و شورای فدرال یا مجلس علیا ایراد می‌شود.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد

ولادیمیر پوتین با انتقاد شدید از آمریکا برای خروج از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد، آی‌ان‌اف گفت: «تصمیم آمریکا برای خروج از این پیمان بر اساس دلایلی تخیلی بوده و آمریکایی‌ها خودشان این پیمان را نقض کرده‌اند.» وی در همین زمینه افزود: «دلیلی ندارد که برای نابودی موشک‌های میان‌برد ما پیشقدم باشیم.»

آقای پوتین تهدید کرد چنانچه آمریکا از موشک‌های میان‌برد در اروپا استفاده کند، روسیه نیز دست به «اقدام متقابل» خواهد زد. وی افزود: «موشک‌های ما نه تنها کشورهای محل استقرار موشک‌های آمریکایی، بلکه خود آمریکا را هم می‌توانند هدف قرار دهند.» وی در عین حالی که تأکید کرد که جهان در حال حاضر «نیازی به تنش بیشتر ندارد» اما گفت کشورش به ساخت سلاح‌های جدید ادامه خواهد داد.

آقای پوتین همچنین از آغاز ساخت نخستین زیردریایی مجهز به سامانه پهپادی در روسیه از ابتدای بهار آینده خبر داد.

با وجود تهدیدهای ضمنی آمریکا در سخنان رئیس جمهوری روسیه، وی تأکید کرد که تجهیزات نظامی روسیه برای «دفاع» است و این کشور «هرگز آغازگر مناقشه نخواهد بود.» وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «روسیه تهدید مستقیمی برای آمریکا نیست و تنها در پی روابط دوستانه با این کشور است.»

رویترز
گروهی از سربازان روسی در حال تماشای سخنرانی سالانه پوتین از تلویزیزیونرویترز

آمریکا روز شنبه ۱۳ بهمن اعلام کرد تعهدات خود در چهارچوب پیمان آی‌ان‌اف را برای شش ماه به حال تعلیق درآورده و روند خروج از آن را آغاز می‌‌کند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با اعلام این تصمیم، دلیل آن را «نقض» مفاد پیمان از سوی روسیه خوانده بود.

وضعیت اقتصادی روسیه

پوتین که اخیرا با انتقادهای شدیدی در کشورش روبرو شده و محبوبیتش به دلیل شرایط بد اقتصادی در جامعه به شدت افت کرده است، گفت که مردم روسیه از هم‌اکنون بهبود شرایط را احساس خواهند کرد.

وی همچنین از ایجاد تسهیلات دولتی برای فرزندآوری بیشتر سخن گفت و وعده داد که رشد اقتصادی کشورش در سال ۲۰۲۱ به بیش از ۳ درصد برسد، به طوری که تمام بدهی‌های خارجی این کشور پرداخت شود.

یکی از پروژه‌های اقتصادی که رئیس جمهوری روسیه از آن سخن گفت احداث خط راه‌آهنی است که این کشور را به شبه‌جزیره کریمه متصل می‌کند. جمهوری خودمختار کریمه که در گذشته جزئی از خاک اوکراین بود به دنبال بروز تنش نظامی میان روسیه و اوکراین همه‌پرسی الحاق به روسیه برگزار کرد. ۹۳ درصد مردم کریمه رآی به الحاق دادند و به این ترتیب این شبه‌جزیر ۵ سال پیش به خاک روسیه پیوست.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا تولید بخش‌هایی از سامانه زمینی شلیک موشک کروز را آغاز می‌کند

از گرمای غافلگیرکننده در سن‌پترزبورگ تا پدیده قابل انتظار «منهتن‌هنج» در نیویورک

نقش ایران و چین در تولید پهپاد برای روسیه؛ مسکو به کارگران ماهرِآفریقایی مونتاژ چقدر دستمزد می‌دهد؟