Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

توییت ترامپ در سالگرد انقلاب اسلامی؛ ۴۰ سال فساد، سرکوب و ترور

«چهل سال ناکامی»؛ تعبیر مشترک ترامپ و بولتون در توصیف دستاورد انقلاب اسلامی
«چهل سال ناکامی»؛ تعبیر مشترک ترامپ و بولتون در توصیف دستاورد انقلاب اسلامی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه با انتشار توییتی به زبان فارسی ضمن استقاده از تعبیر «چهل سال شکست» به سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی واکنش نشان داد و مردم ایران را شایسته آینده بهتری قلمداد کرد.

آگهی

کاخ سفید با لحنی انتقاد آمیز به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی واکنش نشان داد و از سالهای استقرار حکومت اسلامی در ایران به عنوان «چهل سال شکست» یاد کرد. این تعبیری است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و جان بولتون، مشاور امنیت ملی وی همزمان با پایان جشن های انقلاب اسلامی از آن استفاده کرده اند.

این انتقاد آشکار که پیشتر نیز از سوی مقامات کاخ سفید با همین تعبیر مطرح شده بود روز دوشنبه بیست و دوم بهمن همزمان با پایان جشن های انقلاب ایران ایراد می شود.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا پیش از این در آستانه جشن های چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با انتشار تویئتی به زبان فارسی از دستاور چهل ساله رژیم اسلامی در ایران به عنوان شکست یاد کرده بود.

این واکنش ها از سوی مقام های بلند پایه ایران بی پاسخ نماند به گونه ای که علی خامنه ای رهبر ایران در دیدار اخیر خود با افسران نیروی هوایی که هر سال به یادبود دیدار تاریخی همافران نیروی هوایی با روح الله خمینی در نخستین سال پیروزی انقلاب برگزار می شود با جملاتی آتشین ارتش و دولتمردان آمریکا را آماج حملات خود قرار داد.

رهبر ایران در این سخنرانی ارتش آمریکا را «تجسم شرارت و خشونت» دانست و شعار مرگ بر آمریکا را نشانه تنفر و خشم مردم از سردمداران کاخ سفید به خصوص دونالد ترامپ، مایک پمپئو و جان بوتون قلمداد کرد.

بیشتر بخوانید:

در حالی که این مجادله لفظی به نظر همچنان ادامه دارد اینک نوبت به جان بولتون رسیده است که انگشت اتهام را به سوی رژیم اسلامی در ایران و مقام بلند پایه این رژیم نشانه رود.

مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با انتشار توییتی از ایران به عنوان دشمن شماره یک واشنگتن در خاورمیانه یاد کرده و دستاور انقلاب اسلامی را «چهل سال شکست» توصیف کرده است.

جان بولتون در این پیام توییتری با تاکید بر اینکه بر عهده رژیم ایران است که رفتار خود را تغییر دهد، تصریح کرده است که این «ایرانیان هستند که باید مسیر کشورشان خودشان را تعیین کنند.»

آقای بولتون همچنین بار دیگر تاکید کرده است که «ایالات متحده آمریکا از خواست و اراده مردم ایران حمایت می کند و به آنها اطمینان می دهد که پشتیبانشان است و صدایشان شنیده می شود.»

از سوی دیگر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز شامگاه دوشنبه با انتشار توییتی به زبان فارسی ضمن استقاده از تعبیر «چهل سال شکست» به سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی واکنش نشان داد و مردم ایران را شایسته آینده بهتری قلمداد کرد.

آقای ترامپ در این پیام آورده است: «۴۰ سال فساد. ۴۰ سال سرکوب. ۴۰ سال ترور. رژیم ایران فقط موجب #چهل_سال_شکست شده است. مردم ایران که مدتهاست در رنجند شایسته آینده روشن تری هستند.»

آمریکا همواره ایران را به حمایت از تروویسم، برهم زدن ثبات در خاورمیانه و دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه متهم می کند، این درحالیست که تهران این اتهام را بی اساس خوانده و قاطعانه رد می کند.

دولت ترامپ در ادامه انتقاد ها به رویکرد حکومت اسلامی به صورت یکجانبه از توافق بین المللی هسته ای با ایران بیرون آمد و تحریم های شدیدی را با هدف فلج کردن اقتصاد این کشور به اجرا درآورد. واشنگتن امیدوار است با اعمال این تحریم‌ها ایران را مجبور به مذاکرۀ دوباره و پذیرفتن شرایط جدید غرب برای تضمین امنیت منطقه و امنیت بین‌الملل کند.

ایران که به حمایت از کشورهای اروپایی برای اجرای مفاد این توافقنامه بین المللی دلخوش کرده است در حال حاضر بر سر برنامه موشکی خود با کشورهای غربی به چالشی آشکار رسیده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاسخ ظریف به پیام توییتری ترامپ: چهل سال شکست آمریکا

ترامپ نامزدی جمهوری‌خواهان در انتخابات آمریکا را پذیرفت؛«ایران در زمان من ورشکسته و آماده توافق بود»

اتحاد رقبای جمهوری‌خواه در پی سوء قصد نافرجام؛ نیکی هیلی: جمهوری اسلامی در زمان ترامپ ضعیف شد