Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سخنرانی سالانه ترامپ؛ از دیوار مرزی تا ایران هسته‌ای، سوریه و طالبان

 سخنرانی سالانه ترامپ؛ از دیوار مرزی تا ایران هسته‌ای، سوریه و طالبان
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ بار دیگر با «فاسد، دیکتاتور و حامی تروریسم» خواندن حاکمیت در ایران، بر موضع سرسختانه خود در قبال تهران تاکید کرد و گفت که عزم واشنگتن در مقابله با حکومت ایران «قاطع» است.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی سالانه خود در کنگره سه شنبه شب ۵ فوریه، با اعلام برگزاری دومین نشست با رهبر کره شمالی بر سر تسلیحات هسته ای این کشور، تاکید بر ساخت دیوار در مرز کشورش با مکزیک و دعوت آمریکاییان به «اتحاد ملی»، حکومت ایران را «حامی تروریسم و دیکتاتوری فاسد» خواند.

دیوار مرزی مکزیک

همانگونه که انتظار می رفت دونالد ترامپ در کنگره بر لزوم ساخت دیوار مرزی در مرز آمریکا و مکزیک تاکید کرد و هدف از ساخت آن را مقابله با موج تازه‌ مهاجران غیرقانونی خواند که به مرز کشورش یورش آورده اند. آقای ترامپ هدف دیگر از عزم خود در ساخت چنین دیواری را مقابله با تبهکارانی خواند که با خود و از مرزهای جنوبی «جرم و جنایت» را به آمریکا می آورند. وی دفاع از شهروندان آمریکا، مشاغل و زندگی و امنیت آن را یک «وظیفه اخلاقی» دانست.

وزارت دفاع آمریکا برای تقویت مراقبت مرزبانان از مرز این کشور با مکزیک نزدیک به ۴ هزار سرباز تازه نفس به مرز دو کشور گسیل می کند. دمکرات‌های آمریکا با هزینه بیش از ۵ میلیارد دلاری درخواستی دونالد ترامپ برای ساخت این دیوار مرزی مخالفند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

عکس از رویترز

تحولات و بحران حاکمیت در ونزوئلا

آمریکا در کنار چند کشور مطرح اروپایی و نیز آمریکای لاتین خواستار کناره گیری نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری فعلی ونزوئلا از قدرت است و ریاست جمهوری خوان گوایدو، رهبر خودخوانده ونزوئلا را به رسمیت شناخته است. دونالد ترامپ در این خصوص و با بیان این که آمریکا در کنار مردم ونزوئلا ایستاده است گفت که واشنگتن از خواست اصلی مردم ونزوئلا که همانا رسیدن به «آزادی» است حمایت می کند.

دیدار با رهبر کره شمالی

رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در کنگره گفت که دومین دیدار خود با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی را در دو روز ۲۷ و ۲۸ فوریه در ویتنام برگزار می کند. آقای ترامپ رویکرد دولتش در قبال پیونگ یانگ و مذاکرات هسته ای با کره شمالی را یکی از دستاوردهای بزرگ خود می خواند.

توافق هسته‌ای و تحریم‌ها علیه ایران

دونالد ترامپ بار دیگر با «فاسد، دیکتاتور و حامی تروریسم» خواندن حاکمیت در ایران، بر موضع سرسختانه خود در قبال تهران تاکید کرد و گفت که عزم واشنگتن در مقابله با حکومت ایران «قاطع» است.

وی بار دیگر و با تاکید بر کارآیی و بازگشت تحریم های اعمال شده علیه ایران اعلام کرد برای این که ایران به سلاح هسته ای دست نیابد از توافق اتمی کشورهای قدرتمند جهان با ایران، از آن خارج شده است.

برغم موضع سرسختانه و خارج شدن واشنگتن از توافق هسته ای، مقامات ارشد اطلاعاتی آمریکا، اتحادیه اروپا و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده اند که تهران به این توافق پایبند بوده است.

عکس از رویترز

مذاکره با چین برای دستیابی به توافق تجاری

رئیس جمهوری آمریکا بر لزوم دستیابی به توافق تجاری «واقعی و ساختاری» با چین تاکید کرد. به گفته دونالد ترامپ روند تجاری «غیرمنصفانه» بین واشنگتن و پکن باید تغییر کند. وی در این سخنرانی چین را به سرقت مشاغل آمریکایی ها متهم کرد. دونالد ترامپ گفت: «من برای رئیس جمهوری شی جین پینگ احترام زیادی قائل هستم. ما اکنون در حال تلاش برای دستیابی به توافق تجاری جدید با چین هستیم.»

پیمان منع موشک های هسته ای میان برد با روسیه

رئیس جمهوری آمریکا در بخش دیگری از سخنانش روسیه را به نقض پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد متهم کرد. وی اظهار داشت: «ایالات متحده دهه ها پیش وارد پیمانی با روسیه شد که در آن ما توافق کردیم توانایی های موشکی خودمان را کاهش دهیم. در حالی که ما به دقت این پیمان را رعایت کردیم، روسیه به دفعات مفاد آن را نقض کرد.»

انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس

تعداد زیادی از اعضای کنگره ایالات متحده دونالد ترامپ را هنگامی که وی به انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس اشاره کرد او را تشویق کردند. رئیس جمهوری آمریکا گفت: «آمریکا پایتخت واقعی اسرائیل را به رسمیت شناخت و با افتخار سفارت خود را در بیت المقدس افتتاح کرد.»

نبرد با داعش

دونالد ترامپ در سخنانش از جنگجویان داعش تحت عنوان «دیوهای خون آشام» یاد کرد. وی ضمن اعلام بازپس گیری اکثر مناطق کنترل داعش از اعضای این گروه افراط گرا از فرا رسیدن زمان بازگشت نظامیان آمریکایی از سوریه سخن گفت. رئیس جمهوری آمریکا چند هفته پیش تصمیم خود مبنی بر خروج سربازان آمریکایی از سوریه را اعلام کرده بود.

سوریه، افغانستان و مذاکرات با طالبان

رئیس جمهوری آمریکا با ابراز تردید در به نتیجه رسیدن مذاکرات کشورش با گروه طالبان، آن را تلاشی خواند برای دستیابی به صلح و توافقی سیاسی که می بایست انجام شود. وی هدف از به نتیجه رسیدن این مذاکرات را هم راستا با کاهش حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان دانست.

آقای ترامپ با بیان این که آمریکا بعنوان کشوری بزرگ نباید وارد «جنگی بی پایان» شود از تصمیم خود در خارج کردن نظامیان آمریکایی از سوریه نیز دفاع کرد.

آگهی

منتقدان دموکرات و نیز جمهوریخواه تصمیم آقای ترامپ به خروج کامل نظامیان آمریکایی از افغانستان و سوریه را شتابزده می خوانند و با آن مخالفت می ورزند.

دونالد ترامپ قرار بود سخنرانی سالانه خود در کنگره آمریکا را یک هفته پیش در ۲۹ ماه ژانویه ایراد کند که به دلیل مخالفت دموکرات‌ها بر سر ساخت دیوار مرزی مکزیک و همچنین تعطیلی ۳۵ روزه بخشی از دولت به تعویق افتاد. نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان، با ایراد این سخنرانی پیش از باز شدن بخش‌های تعطیل شده دولت، مخالفت کرده بود.

عکس از رویترز

سقط جنین

دونالد ترامپ در سخنرانی ۸۲ دقیقه ای خود در کنگره خواستار وضع محدودیتهایی برای سقط جنین دیرهنگام شد. رئیس جمهوری آمریکا با لحنی احساساتی گفت: «من برای دفاع از منزلت هر فرد از کنگره می خواهم قانونی وضع کند که براساس آن سقط جنین دیرهنگام کودکان ممنوع شود؛ کودکانی که می توانند درد را در رحم مادر حس کنند.»

قوانین مربوط به سقط جنین دیرهنگام در سطح ایالت های مختلف آمریکا متفاوت است.

آگهی

محافظه کاران اکنون با عضویت برت کاوانا در دیوان عالی ایالات متحده که سال گذشته پس از هفته ها کشمکش سیاسی به تائید سنا رسید در عالی ترین نهاد قضایی آمریکا حائز اکثریت هستند. امری که به آنها اجازه خواهد داد پس از بیش از چهار دهه تصمیم دیوان عالی مبنی بر قانونی بودن سقط جنین را تغییر دهند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزارت خارجه آمریکا از اعمال تحریم‌های بیشتر بر برنامه هسته‌ای ایران خبر داد

مجلس سنای آمریکا به لغو وضعیت اضطراری در مرز مکزیک رای داد

باز شدن قفل بسته تسلیحاتی ۱۸ میلیارد دلاری آمریکا؛ ۵۰ جنگنده اف-۱۵ در اختیار اسرائیل قرار می‌گیرد