Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

مجلس سنای آمریکا به لغو وضعیت اضطراری در مرز مکزیک رای داد

Una sezione del muro tra Usa e Messico nei pressi di Anapra, Ciudad Juarez
Una sezione del muro tra Usa e Messico nei pressi di Anapra, Ciudad Juarez Copyright REUTERS/Jose Luis Gonzalez/File Photo
Copyright REUTERS/Jose Luis Gonzalez/File Photo
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

۱۲ سناتور جمهوریخواه همراه با ۴۵ سناتور دموکرات فرمان ترامپ را رد کردند.

آگهی

مجلس سنای ایالات متحده آمریکا به لغو فرمان وضعیت اضطراری دونالد ترامپ در مرز مکزیک رای داد. دوازده سناتور جمهوریخواه همراه با ۴۵ سناتور دموکرات و دو سناتور مستقل به این طرح رای مثبت دادند. اکثریت سنا در اختیار حزب جمهوری‌خواه است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده در واکنش به این تصمیم در حساب توییتر خود نوشت: «وتو». شخص اول ایالات متحده، طبق قانون اساسی این کشور حق وتوی مصوبات کنگره را دارد. آقای ترامپ در ماه فوریه با امضای فرمان اعلام وضعیت اضطراری اعلام کرد قصد دارد زمینه ساخت دیوار در مرز با مکزیک را فراهم کند.

بیشتر بخوانید:

پیش از این مجلس نمایندگان آمریکا -که اکثریت آن در اختیار حزب دموکرات است- به لغو وضعیت اضطراری در مرز با مکزیک رای داده بود.

آقای ترامپ در مخالفت با این تصمیم کنگره در حساب توییتر خود نوشت: « در پی وتو کردن قطعنامه پیشنهاد شده از سوی دموکرات‌ها برای بازکردن مرزهایمان هستم. در حالی که جنایت، مواد مخدر و قاچاق در کشورمان افزایش می‌یاید. از تمام جمهوری‌خواهان قدرتمندی که به نفع امنیت مرزی و دیوار مورد نیازمان رای دادند، تشکر می‌کنم.»

با وجود مخالفت کنگره با فرمان اضطراری ترامپ، در صورت وتوی این مصوبه از سوی رئیس جمهوری، راه برای لغو آن بسیار پیچیده خواهد شد؛ در چنین فرضی کنگره باید با اکثریت دو سوم آرا، بار دیگر مخالفت خود را با فرمان آقای ترامپ نشان دهد.

ساخت دیوار مرزی با مکزیک -که یکی از شعارهای انتخاباتی دونالد ترامپ بود- به یکی از چالشی‌ترین موضوعات سیاسی ایالات متحده تبدیل شده است. در حالی که دونالد ترامپ از احداث دیوار کوتاه نمی‌آید، نمایندگان دموکرات کنگره و حتی شماری از جمهوری‌خواهان با این طرح به شدت مخالفت می‌کنند. دولت آمریکا در پی بروز اختلاف با کنگره بر سر متمم بودجه دیوار، طولانی‌ترین تعطیلی خود را تجربه کرد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سخنرانی سالانه ترامپ؛ از دیوار مرزی تا ایران هسته‌ای، سوریه و طالبان

جانسون به جای جکسون؛ ترامپ موقع مسخره کردن حواس‌پرتی بایدن دچار فراموشی شد

«ظهور دوم مسیح بر زمین»؛ بومیان لاکوتا تولد بوفالوی سفید در پارک ملی یلواستون را جشن می‌گیرند