Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دانشمند ایرانی در فرانسه ریزغربالگر آزمایشگاهی جدید اختراع کرد

دانشمند ایرانی در فرانسه ریزغربالگر آزمایشگاهی جدید اختراع کرد
دانشمند ایرانی در فرانسه ریزغربالگر آزمایشگاهی جدید اختراع کرد
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دکتر مسعود نظام‌آبادی به خبرنگار یورونیوز گفت: «این نخستین مورد کاربرد ریزغربالگرهای یکبار مصرف در آزمایشگاههای پزشکی است، زیرا در این گونه آزمایشگاه‌ها برای آنالیز میکروسکوپی نمونه‌های عفونی بیماران عموما از روش‌های مشاهده مستقیم میکروسکوپی استفاده می‌شود

آگهی

یک دانشمند ایرانی مقیم فرانسه موفق شد نمونه جدیدی از ریزغربالگر آزمایشگاهی بسازد.

دکتر مسعود نظام‌آبادی که این پروژه را در جریان یک طرح پژوهشی در شرق فرانسه به انجام رساند، روز جمعه ۱۱ بهمن طی مراسمی در پاریس، جایزه اول «استعدادهای نوظهور» از منطقه‌ «بورگونی فرانش-کنته» را دریافت کرد.

ریزغربالگر آزمایشگاهی وسیله‌ای است که با آن می‌توان به جداسازی مواد مایع و جامد و همچنین تفکیک ذرات، اعم از میکروپارتیکل و میکروگرانول‌ها در نمونه‌های میکروسکوپی، پیش از انجام آنالیز میکروسکوپی پرداخت یا پودرها و گرانول‌ها را بر اساس اندازه میکرونی آنها تقسیم‌بندی کرد. به تعبیر دیگر، از تکنیک ریزغربالگری برای بهینه‌سازی آنالیز میکروسکوپی ذرات و یا جداسازی آنها بر حسب اندازه‌های متفاوت استفاده می‌شود.

نظام‌آبادی در گفتگوی با خبرنگار یورونیوز در مورد این پروژه گفت: «این طرح شامل تولید تجاری کیت‌های فشرده ریزغربالگر (یکبار مصرف یا چند بار مصرف) و دستگاه مربوط به آن است.»

بیشتر بخوانید:

به گفته این پژوهشگر علمی، ویژگی عمده این کیت آن است که با استفاده از آن سرعت، دقت و ظرفیت ریزغربالگری تا چهار برابر راندمان فعلی افزایش می‌یابد.

مراسم اهدای جایزه به دکتر مسعود نظام‌آبادی در پاریس

مسعود نظام‌آبادی در مورد مصارف آزمایشگاهی این فناوری نوین افزود: «ریزغربالگر جدید که با پشتیبانی انکوباتور بورگونی فرانش-کنته (DECA BFC) در فرانسه تولید می‌شود، در آزمایشگاه‌های داروسازی، صنایع غذایی، زمین‌شناسی، باستان‌شناسی و دیگر آزمایشگاه‌های آنالیز میکروسکوپی کاربرد دارد. این غربالگر همچنین در آزمایشگاه‌های پزشکی بیومدیکال نیز استفاده می‌شود. این نخستین مورد کاربرد ریزغربالگرهای یکبار مصرف در آزمایشگاههای پزشکی است، زیرا در این گونه آزمایشگاه‌ها برای آنالیز میکروسکوپی نمونه‌های عفونی بیماران عموما از روش‌های مشاهده مستقیم میکروسکوپی استفاده می‌شود. ما اکنون وسیله‌ای داریم که با آن می‌توان به مشاهده بهینه و تفکیک‌شده میکروسکوپی پرداخت.»

پیش‌نمونه این کیت با همکاری پلتفرم «مدرسه عالی ملی مکانیک و ریزفناوری» که یکی از مراکز مهم پشتیبانی پروژه‌های تولیدی در فرانسه است، ساخته شده و در مرحله تبدیل به محصول کارخانه‌ای است. مراحل آزمایشی کیت با همکاری موزه ملی تاریخ طبیعی پاریس انجام خواهد شد و بانک بی‌پی‌آی فرانسه، حامی شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های فرانسوی نیز در تامین مالی و اعطای بورس برای تکمیل نهایی این پروژه تولیدی مشارکت دارد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نمایش لباس سه‌بعدی پرواز ۵ موتوره

کنفرانس جهانی وب در لیون؛ در خواست روادید پژوهشگر ایرانی رد شد

کشف بقایای زنان متعلق به ۶ هزار سال پیش که به شیوه «مافیاهای ایتالیایی» شکنجه و خفه شده‌اند