Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کنفرانس جهانی وب در لیون؛ در خواست روادید پژوهشگر ایرانی رد شد

کنفرانس جهانی وب در لیون؛ در خواست روادید پژوهشگر ایرانی رد شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در طی ۵ روز برگزاری این کنفرانس شاهد برگزاری کارگاه های آموزشی، پانل های بحث و گفتگو در مورد موضوعات داغ و مهمی نظیر جایگاه هوش مصنوعی، حفاظت از داده ها، اخبار جعلی و یا آلودگی شبکه های اجتماعی بودیم.

آگهی

بیست و هفتمین کنفرانس جهانی وب که پیش تر با عنوان WWW برای علاقمندان دنیای دیجیتال شناخته می شد از ۲۳ تا ۲۸ آوریل ۲۰۱۸ به میزبانی لیون فرانسه برگزاری شد.

این کنفرانس از سال ۱۹۹۱ به میعادگاهی سالانه برای بحث و تبادل نظر بین متخصصان و آگاهان حوزه فن آوری و وب تبدیل شده است. در کنفرانس امسال بیش از ۲۵۰۰ پژوهشگر، رییس شرکت و کارشناس از اقصی نقاط دنیا دعوت شده بودند تا درباره آینده وب و اینترنت رایزنی و همفکری کنند.

در طی ۵ روز برگزاری این کنفرانس شاهد برپایی کارگاه های آموزشی، پنل های بحث و گفتگو در مورد موضوعات داغ و مهمی نظیر جایگاه هوش مصنوعی، حفاظت از داده ها، اخبار جعلی و یا آلودگی شبکه های اجتماعی بودیم. نام های بزرگی همچون پروفسور لوچیانو فلوریدی، استاد دانشگاه آکسفورد یا روهی ساریکایا، مدیر علوم آمازون در کنار مسئولان و تصمیم گیران عالیرتبه مجموعه های بزرگی همچون فیسبوک و گوگل در این کنفرانس شرکت داشتند.

با مروری بر نام مدعوین پنل های این بحث اسامی ایرانی زیادی جلب توجه می کرد که تعدادی از آنها قرار بود از ایران در این کنفرانس شرکت کنند. اما متاسفانه بدلیل رد شدن درخواست روادید برخی از این محققان از سوی سفارت فرانسه در تهران امکان حضور پیدا نکردند.

بهروز منصوری یکی از این محققانی است که فرصت حضور در این کنفرانس را پیدا نکرد. این پژوهشگر جوان در حال تحقیق بر روی رابطه بین رفتارهای کاربران در زمان جستجوی اینترنتی در مورد موضعات داغ و همچنین درک رفتار کاربران در زمان جستجو است.

یورونیوز علت ماجرا را از زبان او جویا شد

وی با معرفی خود گفت: «من بهروز منصوری، ۲۷ ساله از تهران هستم. حوزه مطالعاتی من بازیابی اطلاعات و متن کاوی است.

مقطع لیسانس دانشگاه شهید بهشتی و در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه تهران، مهندسی نرم افزار خوانده‌ام.» 

وی با ذکر کنفرانس‌هایی که در آن‌ها حضور داشته است، گفت: « در کنفرانس‌های معتبر ACM از جمله ICTIR, CIKM, ECIR, WWW و SIGIR مقالات پذیرفته شده‌ دارم.»

آقای منصوری درباره حوزه تخصصی کار خود گفت: «حوزه تخصصی کار بنده بازیابی اطلاعات با استفاده از بعد زمان است که موضوع تز کارشناسی ارشد بنده بود و اکثر مقالات بنده نیز پیرامون همین موضوع است.»

وی تاکید کرد: «کنفرانس وب و کارگاه tempweb برای من از این نظر بسیار حائز اهمیت بود که تنها کارگاهی است که دقیقا در حوزه تخصصی من است و می‌توانستم با جدیدترین کارهای حوزه خود آشنا شوم. همچنین امسال من دو مقاله برای ارائه داشتم که حضورم میسر نشد.»

چرایی رد درخواست ویزا توسط سفارت فرانسه

اما این محقق درباره روند درخواست ویزا و رد شدن آن اینگونه توضیح می‌دهد: «برای این کنفرانس بنده از اواخر بهمن اقدام کردم و بعد از حل مشکلات سربازی، برای گرفتن ویزا اقدام کردم و به سختی برای تاریخ ۹ فروردین وقت گرفتم. در گام اول به دلیل اشتباه محاسباتی در هزینه و نداشتن یورو به میزان کافی، VFS از قبول مدارک خودداری کرد و من یک بار دیگر وقت گرفتم. بعد تحویل دادن مدارک به VFS سفارت فرانسه بعد از دو هفته جواب من را داد.»

جوابیه سفارت فرانسه

وی درباره اینکه سفارت به چه دلیل درخواست ویزایش را رد کرد، گفت: « و به دو دلیل بنده را ریجکت کردند که هیچ کدام برای شخص من قابل درک نبود. یکی اینکه اعلام کردند اطلاعات ارائه شده به منظور توجیه محل و شرایط اقامت مورد نظر قابل اعتماد نیست.»

آقای منصوری افزود: «دلیل دوم ذکر شده اینگونه بود که قصد شما مبنی بر ترک حوزه‌ی شنگن پیش از سررسیدن موعد انقضای روادید محرز نیست.»

وی در پایان تاکید کرد: «با این اوصاف من به نظر سفارت فرانسه احترام می گذارم و امیدوارم در آینده مانند ورزشکاران، برای محققان نیز صدور ویزا بدون مشکل باشد و محققان بدون دغدغه ویزا بتوانند در کنفرانس‌های علمی شرکت کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمند ایرانی در فرانسه ریزغربالگر آزمایشگاهی جدید اختراع کرد

حمله سایبری به مراکز داده در ایران؛ شبکه اینترنت کشور مختل شد

نروژ، شرکت متا را به دلیل استفاده از اطلاعات شخصی کاربران با جریمه روزانه ۱۰۰ هزار دلاری تهدید کرد