علی اکبر صالحی : قبل از برجام با لنج مایحتاج مردم را به ایران می‌آوردیم

عکس از رویترز
عکس از رویترز
نگارش از Euronews

علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی به تازگی درباره نکات مثبت بعد از برجام گفته که قبل از برجام برای وارد کردن مایحتاج مردم از لنج استفاده می‌شد.

علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران درباره تغییرات صورت گرفته در کشور پس از برجام سه شنبه شب به نکات مهمی اشاره کرد. او گفت: «قبل از برجام به‌دنبال تحریم‌ها برای وارد کردن مایحتاج مردم از لنج استفاده می‌شد.» وی همچنین تاکید کرده که برجام به لحاظ فنی محدودیتی برای ایران به وجود نیاورده است.

صالحی در گفت‌وگو با شبکه چهار تلویزیون ایران همچنین افزود: «بحث فنی برجام آنقدر جای خالی دارد که ما می‌توانیم کارهایی کنیم که طرف مقابل هم نتواند بگوید خلاف برجام است. من در مسائل فنی می خواهم بگویم چیزی از دست ندادیم و بارها این را گفته ام.»

به این کشور و آن کشور می‌رفتم تا تحریم را دور بزنیم

در شرایطی که این روزها نیروهای محافظه‌کار در ایران انتقاداتی را به برجام وارد می‌دانند، صالحی با بیان نکاتی وضعیت قبل و بعد از پیوستن ایران به برجام را توضیح داده است. او در همین زمینه گفت: « شما قبل از برجام را در نظر بگیرید، کشتی‌هامان متوقف بود چه کشتی بازرگانی و چه نفت‌کش‌ها. صدور نفت همینجوری پایین می‌آمد و ما به صادرات زیر یک میلیون بشکه نفت رسیده بودیم. من به این کشور و آن شور می‌رفتم تا بتوانیم بحث تحریم را دور بزنیم برای انتقال دلار.»

او همچنین افزود: «کشتی که می‌خواست کالا بیاورد باید در کشورهای همسایه لنگر می‌انداخت و مایجتاج مردم را با لنج می‌آوردیم. این شرایط ما بود. به سختی دلار می‌آوردیم و حتی نمی‌توانستیم بدهی‌هایمان را بدهیم.»

دیگر اجماع جهانی علیه ما نیست

صالحی در توصیف وضعیت ایران بعد از پیوستن به برجام نیز گفت: «الان کشتی‌های ما کار می‌کنند. دست‌کم از نظر خرید مایجتاج مردم دیگر آن مشکلات را نداریم. اجماع جهانی علیه ما نیست. آن موقع بر اساس مصوبات قطعنامه‌های شورای عالی امنیت علیه ما اجماع جهانی شکل گرفته بود. پیش کشورهای دوست (نمی‌خواهم نامی ببرم) هم که می‌رفتیم می‌گفتند ما می‌خواهیم کمک کنیم اما قطعنامه شورای عالی امنیت نمی‌گذارد. اما الان آمریکا با منطق زورش تهدید می‌کند اما دیگر اجماع جهانی و قطعنامه‌ای علیه ایران وجود ندارد.»

ایران در انتظار راه‌اندازی کانال مالی ویژه اتحادیه اروپا

خروج آمریکا از برجام و فشار بر شرکت‌های اروپایی برای قطع روابط تجاری با ایران به خروج برخی شرکت‌های نفتی از بخش‌های پارس جنوبی و عسلویه منجر شده است. فروش نفت ایران نیز کماکان با مشکلاتی همراه است. با این حال برخی کشورها از جمله ژاپن و کره‌جنوبی و ترکیه کماکان می‌توانند از ایران نفت بخرند.

به دنبال افزایش موج تحریم‌ها علیه ایران و قطع همکاری شرکت‌های خارجی با ایران زمزمه‌های خروج از برجام در داخل کشور بالا گرفته است. ایران کماکان در انتظار راه‌اندازی کانال مالی ویژه با همکاری اتحادیه اروپا است. کانالی که بتواند از طریق آن مشکلات کنونی به وجود آمده به دنبال تحریم‌های آمریکا را دور بزند.

بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط