Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

از تجدد تا سقوط؛ ۴۰ سال از خروج شاه از ایران گذشت

از تجدد تا سقوط؛ ۴۰ سال از خروج شاه از ایران گذشت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

محمدرضاشاه در در شهریور ۱۳۲۰ هنگامی که ۲۲ سال داشت در پی اشغال ایران و برکناری پدرش، رضا شاه از سوی متفقین در جریان جنگ جهانی دوم به قدرت رسید. دوازده سال بعد و در پی کودتای ۲۸ مرداد، آخرین پادشاه ایران با برکناری دولت محمد مصدق، قدرت خود را تحکیم کرد.

آگهی

محمدرضاشاه در شهریور ۱۳۲۰ هنگامی که ۲۲ سال داشت در پی اشغال ایران و برکناری پدرش، رضا شاه از سوی متفقین در جریان جنگ جهانی دوم به قدرت رسید. دوازده سال بعد و در پی کودتای ۲۸ مرداد، آخرین پادشاه ایران با برکناری دولت محمد مصدق، قدرت خود را تحکیم کرد.

شاه ایران در سال‌های دهه ۴۰ شمسی با اجرای قانون «اصلاحات ارضی» روند مدرنیزاسیون (تجدد) جامعه ایران را به شدت شتاب داد.

غافل شدن از تغییرات و انتظارات جامعه

محمدرضا شاه پهلوی در اوج قدرت در سال ۱۳۵۰‌ سران کشورهای جهان را برای برگزاری جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی به تخت جمشید دعوت کرد. او شاید آن روزها تصور نمی‌کرد ۷ سال بعد دوران فرمانروایی‌اش در ایران به پایان می‌رسد.

در دهه ۵۰ شمی با افزایش قیمت نفت و به دنبال آن رفاه عمومی موج مهاجرت‌ از روستاها به شهر شدت گرفت. بسیاری می‌گویند شاه ایران نتوانست ضرورت و تغییرات و انتظارات آن روز مردم را دریابد.

شاه به توسعه اقتصادی و افزایش قدرت نظامی کشور علاقه داشت و بخش زیادی از درآمد نفتی کشور را صرف ارتش ایران کرد.

از تهران تا قاهره

محمدرضا شاه با انقلاب سفید مجموعه‌ای از اصلاحات اقتصادی-اجتماعی مانند اصلاحات ارضی را کلید زد و در آخرین سال‌های قدرت، نظام تک‌حزبی را در ایران حاکم کرد.

او در تاریخ ۲۶ دی ۱۳۵۷ میلادی و در پی گسترده‌ شدن اعتراض‌های مخالفان به رهبری روح‌الله خمینی، ایران را برای همیشه ترک کرد.

محمدرضا شاه پهلوی سرانجام در تاریخ ۵ مرداد ۱۳۵۹ در سن ۶۰ سالگی و در اثر سرطان غدد لنفاوی، در مصر درگذشت. او را در یکی از مساجد قاهره به نام مسجد رفاعی به خاک سپردند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رضا پهلوی: پیکر پیدا شده به احتمال قوی متعلق به رضا شاه است

ویژه‌نامه تاریخی فیگارو با پرونده‌ای درباره تاریخ ایران منتشر شد

عبدی و خدیر: ایران از اسلام انقلابی عبور می‌کند؛ مسلمانی ایرانیان با مسلمانی اعراب فرق دارد