یونان؛ تغییر نام کشور مقدونیه باعث بحران در دولت الکسیس سیپراس شد

 یونان؛ تغییر نام کشور مقدونیه باعث بحران در دولت الکسیس سیپراس شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به دنبال رای موافق پارلمان مقدونیه به تغییر نام کشور «مقدونه» به «مقدونیه شمالی»، پانوس کامنوس وزیر دفاع یونان از جناح راست از مقام خود استعفا داد.

با خروج وزرای جناح راست یونان از دولت ائتلافی چپگرای این کشور، الکسیس سیپراس نخست وزیر یونان خواستار برگزاری جلسه رای اعتماد مجدد پارلمان شد.

آگهی

به دنبال رای موافق پارلمان مقدونیه به تغییر نام کشور «مقدونیه» به «مقدونیه شمالی»، پانوس کامنوس وزیر دفاع یونان از جناح راست از مقام خود استعفا داد و اعلام کرد که ۶ وزیر دیگر عضو حزبش را از دولت خارج خواهد کرد، رویدادی که دولت الکسیس سیپراس نخست وزیر یونان را نیازمند رای اعتماد پارلمان می کند.

الکسیس سیپراس در واکنش به خروج وزرای حزب استقلال یونان از کابینه گفت: «امروز پانوس کامنوس گفت که او از وزارت دفاع استعفا می دهد و از دیگر وزرای عضو حزب استقلال یونان می خواهد که اقدام مشابهی انجام دهند. من استعفای او را می پذیرم و دیگر استعفاها را هم خواهم پذیرفت.»

سپیراس همچنین گفت که ریاست پارلمان را مطلع کرده است تا فرایند رای اعتماد به دولت برگزار شود.

شکست دولت ائتلافی یونان باعث می شود که دولت حمایت اکثریت پارلمان را با خود نداشته باشد و همین موضوع احتمال برگزاری انتخابات زودرس در یونان را افزایش می دهد.

حزب سیریزای سیپراس ۱۴۵ کرسی در پارلمان دارد و یک نماینده مستقل نیز از سیپراس حمایت می کند. برای کسب اکثریت پارلمانی سیریزا دست کم به ۵ رای دیگر نیازمند است تا از پارلمانی که ۳۰۰ کرسی دارد بتواند رای اعتماد بگیرد.

جلسه رای اعتماد به دولت سپیراس احتمالا روز سه شنبه آینده برگزار خواهد شد.

پانوس کامنوس بنیانگذار حزب راستگرای استقلال یونان مخالف توافق کشورش با مقدونیه بر سر تغییر نام کشور مقدونیه است.

بخشی از شمال یونان که شهر تسالونیکی دومین شهر بزرگ یونان در آنجا واقع است با نام «مقدونیه» شناخته می شود و پانوس کامنوس گفته است که با هر توافقی با کشور مقدونیه برای تغییر نام که در آن کلمه «مقدونیه» وجود داشته باشد مخالف است چرا که نام مقدونیه به فرهنگ و تمدن یونان تعلق دارد و دیگران نباید از آن استفاده کنند.

برای آنکه نام «مقدونیه شمالی» بعنوان نام جدید کشور مقدونیه مورد استفاده رسمی و بین‌المللی قرار گیرد، پارلمان یونان هم باید آنرا تصویب کند. اگر پارلمان یونان این نام را تصویب کند، راه برای عضویت مقدونیه در اتحادیه اروپا و ناتو باز خواهد شد، فرایندی که تاکنون با مخالفت یونان مواجه بوده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات ریاست جمهوری در مقدونیه شمالی؛ دعوا هنوز بر سر نام کشور است

انتخابات پارلمانی یونان؛ میتسوتاکیس پیروزی حزبش را «زلزله سیاسی» خواند

انتخابات یونان؛ میتسوتاکیس و سیپراس برای آخرین بار نیروهای خود را بسیج می‌کنند