Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

باور مردانگی سنتی؛ دشمن رشد و شکوفایی مردان

باور مردانگی سنتی؛ دشمن رشد و شکوفایی مردان
Copyright reuters
Copyright reuters
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«مجموعهٔ خاصی از این معیارهای سنتی بخش بزرگی از جامعه را قبضه کرده است،‌ معیارهایی نظیر: پیروز شدن، ضعف‌‌ نشان ندادن، ماجراجویی، خطر کردن، زن‌ستیزی و خشونت.»

آگهی

انجمن روانشناسی آمریکا برای نخستین بار گزارش راهنمایی منتشر کرده است که در تشخیص مسائل روانشناختی مردان و پسران به درمانگران کمک می‌کند.

در این سند راهنما آمده است:‌ «ثابت شده که باور مردانگی سنتی مانع رشد روان‌شناختی مردان شده، رفتارهایی را به آنها تحمیل می‌کند و به تنش و کشمکشی می‌انجامد که از نقش جنسیتی بر می‌آید. این ایدئولوژی بر سلامت ذهنی و جسمی مردان تأثیر منفی می‌گذارد.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

در این جزوهٔ راهنمای جدید که «راهکارهایی برای درمان روانشناختی مردان و پسران» نام دارد،‌ «باور مردانگی سنتی» به این شکل تعریف شده: «مجموعهٔ خاصی از معیارها که بخش بزرگی از جامعه را قبضه کرده است،‌ معیارهایی نظیر: زن‌ستیزی، موفقیت، جلوگیری از آشکارشدن ضعف‌‌، ماجراجویی، خطر کردن، و خشونت.»

این گزارش همچنین باور مردانگی سنتی را با هراس از همجنس‌گرایی، قلدرمأبی و آزار جنسی مرتبط می‌داند.

مسابقه شیرجه مردان در روز جشن اپیفانی در صوفیه، بلغارستان. عکس از رویترز

مجموعه بررسی‌های آماری نیز در تأیید این نظرات ارائه شده است از جمله: بیش از ۹۰ درصد قتل‌های ایالات متحده را مردان مرتکب می‌شوند، مردان به مراتب بیشتر از زنان در رابطه با خشونت علیه شریک جنسی خود بازداشت می‌شوند و در سراسر جهان احتمال ارتکاب خودکشی در مردان چهار برابر بیشتر از زنان است.

انجمن روانشناسی آمریکا در سال ۲۰۰۷ گزارش راهنمای مشابهی را در مورد درمان روان‌شناختی زنان و دختران منتشر کرده بود که بناست امسال نسخه به‌ روز شده‌ای از آن منتشر شود.

جارِد اسکیلینگز، یکی از مسئولان این انجمن می‌گوید «باور مردانه» نکته برجسته و بسیار مهمی است چرا که «مجموعه ویژگی‌هایی را مشخص می‌کند که برای مردان مضرند؛ به ویژه مردانی که جنسیت‌باور و خشن بوده، توجه چندانی به خود ندارند.»

همچنین در مورد موقعیت اجتماعی نیز به این نکته اشاره شده است که گرچه مردان در محیط کار از «قدرت» و «امتیاز» بیشتری نسبت به همتایان زن خود برخوردارند اما این امر از منظر روان‌شناختی یک تیغ دولبه است.

چنان که متن گزارش تصریح می‌کند: «مردانی که از قدرت اجتماعی بهره‌مند هستند در مرزبندی سیاسی، اجتماعی و فردی خاصی قرار می‌گیرند. مرزهایی که معمولا با گرایش به جنسیت‌باوری همراه بوده و به منظور حفظ قدرت مردانه طراحی شده‌اند و دقیقا به همین دلیل مانع از آن می‌شوند که مردان عملکرد مناسب داشته باشند.»

مدل‌های لباس مردانه در هفته مد لندن. عکس از رویترز

بخش دیگری از این گزارش نیز شماری از مشکلات روان‌شناختی و اجتماعی مردان را در سطح وسیع ناشی از این واقعیت می‌داند که آنان نسب به زنان «کمتر مشکلات درون‌گرایانه نظیر افسردگی را بروز می‌دهند چرا که این گونه ناهنجاری‌های درون‌گرایانه اساسا با برداشت سنتی از احساسات مردان سازگار نیست.»

در حالیکه مردان، بیشتر ناهنجاری‌های برون‌گرایانه نظیر بیش‌فعالی را بروز می‌دهند که عمدتا با تجویز دارو با آن برخورد می‌شود تا مداخله روان‌درمانگر.

راهنمای درمان روان‌شناختی مردان و پسران در انتها به درمانگران توصیه می‌کند که توجه داشته باشند که «مردانگی» با توجه به هنجارهای اجتماعی و فرهنگی ساخته می‌شود و نقش والدین نیز در شکل‌گیری آن مهم است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنجیره ۶۲۰ کیلومتری زنان هندی در حمایت از لغو قانون زن‌ستیزانه

اولین بیمار دریافت‌کننده تراشه مغزی نورالینک تنها از طریق ذهنش شطرنج بازی کرد

ابداع برچسب جدیدی که امکان صحبت بدون نیاز به تارهای صوتی را به بیماران می‌دهد