Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

حضور پررنگ «مشت‌زنان» در تظاهرات جلیقه زردهای فرانسه

حضور پررنگ «مشت‌زنان» در تظاهرات جلیقه زردهای فرانسه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتشار تصاویر دو صحنه «مشت‌زنی» در جریان تظاهرات روز شنبه جلیقه زردها در فرانسه جنجالی شده، در یکی از این ویدئوها مامور پلیس با مشت‌ چندین ضربه محکم به سر یکی از تظاهرکنندگان می‌زند.

آگهی

انتشار تصاویر دو صحنه مشت‌زنی، هشتمین شنبه اعتراضی جلیقه زردها در فرانسه را تحت‌الشعاع قرار داد.

در پاریس و در زمانی که جلیقه زردها قصد داشتند با عبور از روی یکی از پل‌های رودخانه سِن خود را به ساختمان مجلس شورای ملی برسانند، با مقاومت پلیس ضد شورش مواجه شدند. یکی از معترضان پس از بحث و جدل با گروهی از ماموران، به روی پل پرید و با ضربات مشت، یک گروه ۴ نفره از ماموران را ۱۰ متر به عقب راند.

پلیس فرانسه تنها ساعاتی پس از انتشار ویدیوی این درگیری، توییتی را خطاب به این «مشت‌زن» صادر کرد: «آقایی که یکی از همکاران ما را زدید، شما شناسایی شدید. از قرار معلوم شما به‌عنوان یک بوکسور، خیلی به مقررات احترام نمی‌گذارید. ما به شما موازین قانون کیفری را یاد خواهیم داد.» این توییت تصویر «مشت‌زن رودخانه سن» را روی رینگ همراه خود دارد. کریستوف کاستانر، وزیر کشور فرانسه بامداد دوشنبه اعلام کرد این مشت‌زن حرفه‌ای بازداشت شده است. 

بیشتر بخوانید:

توییت پلیس فرانسه

فرمانده پلیس تولون، دارنده نشان لژیون دونور، تحت پیگرد قرار نمی‌گیرد

ویدیوی جنجالی دوم از شهر تولون در جنوب فرانسه می‌آمد. در تصاویر منتشر شده از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی، دیدیه آندریو، فرمانده پلیس دیده می‌شود که یک جوان رنگین پوست را -که از قرا معلوم پیشتر بازداشت شده است- به یک دیوار گوشه خیابان چسبانده و با مشت به صورت او می‌کوبد. همین فرمانده، پلیس، چند تظاهرکننده را روی کاپوت یک خودرو کتک می‌زند.

دیدیه آندرو دو سال پیش به دلیل اعمال خشونت علیه شهروندان، تنبیه شده بود. با این حال این فرمانده پلیس ، چند روز پیش و به دلیل بیش از سه دهه سابقه خدمت در نیروهای انتظامی، نشان معروف لژیون دونور، یکی از عالی‌ترین نشان‌های دولتی فرانسه را دریافت کرده بود.

وی پس از اعتراض شماری از شهروندان و در برابر دوربین‌های خبرنگاران گفت: «من فرمانده پلیس هستم. اگر می‌خواهید بروید از من شکایت کنید.»

دادستانی تولون اعلام کرد، پرونده‌ای علیه این مامور پلیس به دلیل اعمال خشونت و کتک زدن شهروندان گشوده نمی‌شود، چرا که او «متناسب با شرایط مقابله با یک شورش عمل کرده است.»

بیش از ۵۰ هزار نفر در تظاهرات هشتم جلیقه زردها، شرکت کردند که نشانگر افزایش شمار معترضان نسبت به تجمعات هفته پیش از آن است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جلیقه زردها؛ محاکمه قهرمان پیشین بوکس فرانسه

وزیر پیشین آموزش و پرورش فرانسه: به پلیس حق تیر بدهیم

ویدئوی جنجالی نشانه گرفتن معترضان فرانسوی از سوی پلیس با سلاح گرم؛ ماجرا چه بود؟