ابولا در اروپا؛ تحقیق سوئد دربارۀ یک بیمار مشکوک در اوپسالا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
A circulation sign reading 'Emergency' in Swedish is seen in Enkoping
A circulation sign reading 'Emergency' in Swedish is seen in Enkoping   -   کپی رایت  TT News Agency/Fredrik Sandberg via REUTERS

بیمارستان اوپسالا در سوئد مرد جوانی را که مشکوک به آلودگی به ویروس ابولا است به قرنطینه منتقل کرد.

هویت این بیمار اعلام نشده است؛ مقامات بیمارستان آزمایش‌های لازم را روی این بیمار انجام داده‌اند و در انتظار دریافت نتیجۀ این آزمایش‌ها در روز جمعه هستند.

این مرد جوان برای مدت سه هفته در کشور بوروندی در مرکز آفریقا بوده و پس از بازگشت دچار تب و تهوع همراه با خونریزی شده است. بخش اورژانس بیمارستان انشوپینگ (Enköping) که اولین محل مراجعۀ این مرد جوان پس از مشاهدۀ نشانه‌های بیماری بوده است، هم اکنون بسته شده و کارکنانی که در تماس نزدیک با این بیمار بوده‌اند، اکنون تحت مراقبت قرار دارند.

کشور بوروندی دارای مرز مشترک با جمهوری دموکراتیک کنگو است یعنی کشوری که شیوع دوبارۀ ویروس ابولا در آن در اوت ۲۰۱۸ میلادی منجر به ابتلای ۶۰۸ نفر و مرگ دست‌کم ۳۶۸ نفر شد.

تئودور آدهانوم، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت روز پنج‌شنبه هشدار داد که شیوع دوبارۀ این بیماری ممکن است در بدترین شکل قابل تصور روی دهد.

ویروس ابولا می‌تواند در اثر ارتباط نزدیک از فردی به فرد دیگر منتقل شود و نشانه‌های بیماری ۲۱ روز پس از ابتلا پدیدار می‌شود. بنابراین فردی که آلوده به این ویروس است این پتانسیل را دارد که قبل از نمایان شدن علائم بیماری، طیف وسیعی از اطرافیان خود را آلوده کند و در صورت سفر او در این مدت، احتمال انتقال ویروس به دیگر کشورها نیز وجود دارد.

بدترین شیوع ویروس ابولا دو سال پیش در غرب آفریقا دیده شد که ۱۱ هزار و ۳۰۰ کشته برجای گذاشت.

بیشتر بخوانید: