سرنوشت مبهم سفیر کره‌شمالی در ایتالیا؛ آیا دیپلمات کره‌ای پناهنده شده است؟

سرنوشت مبهم سفیر کره‌شمالی در ایتالیا؛ آیا دیپلمات کره‌ای پناهنده شده است؟
Copyright REUTERS
Copyright REUTERS
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

منابع اطلاعاتی کره جنوبی می‌گویند آقای سونگ حدود دو ماه است از سفارتخانه کره شمالی در رم خارج شده و دیگر به محل کارش بازنگشته است، درحالی‌که تقاضای پناهندگی داده است.

آگهی

کره جنوبی می‌گوید بلندپایه‌ترین دیپلمات کره شمالی در ایتالیا، درخواست پناهندگی کرده است.

آقای جو سونگ جیل سفیر کره شمالی در ایتالیا که از دو ماه پیش مفقود شده است حالا به نظر می‌رسد از دولت ایتالیا خواسته است که او را به کره شمالی تحویل ندهند تا تکلیف درخواست پناهندگی او از یک کشور غربی مشخص شود.

وزارت خارجه ایتالیا در پاسخ به انتشار این خبر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد اطلاعی از وضعیت این نماینده دیپلماتیک ندارد.

این موضوع که ابتدا از سوی روزنامه جونگ آنگ ایلبو کره جنوبی مطرح شد، در ادامه از سوی مقامات اطلاعاتی این کشور هم تایید شد.

دستگاه‌های اطلاعاتی کره جنوبی می‌گویند از کشوری که دیپلمات کره‌ای درخواست پناهندگی داده است مطلع نیستند اما معتقدند آقای سونگ اوایل نوامبر درخواست پناهندگی کرده است.

از سوی دیگر خبرگزاری آنسا ایتالیا هم گزارش داده است جو سونگ جیل که به مدت بیش از یک سال سفیر موقت کره شمالی در ایتالیا بود، در اوایل ماه دسامبر گذشته از یک کشور نامشخص غربی درخواست پناهندگی کرده است.

روز پنجشنبه ۳ ژانویه، یکی از نمایندگن پارلمان کره جنوبی با تایید این خبر گفته که که مقامات اطلاعاتی کره جنوبی این خبر را به او داده‌اند. کیم مین کی نماینده پارلمان کره جنوبی می‌گوید که آقای سونگ اوایل ماه نوامبراز سفارتخانه کره شمالی در رم خارج شده، دیگر به این محل بازنگشته است.

بیشتر بخوانید:

 یک منبع آگاه در وزارت خارجه ایتالیا به خبرگزاری رویترز گفته است که این وزارتخانه هیچ اطلاعی از اینکه سفیر کره شمالی درخواست پناهندگی داده است یا خیر ندارد. همچنین این منبع می‌افزاید که کره شمالی در اواخر سال ۲۰۱۸ فرد جدیدی را برای سفارت خود در رم معرفی کرده است. اتفاقی که وزارت خارجه ایتالیا آن‌را کاملا عادی می‌داند.

خبرگزاری کرونوس ایتالیا هم گزارش داده، آقای جو سونگ جیل که در سال ۲۰۱۵ به همراه خانواده‌اش وارد رم ایتالیا شده‌اند در اکتبر سال ۲۰۱۷ به عنوان سفیر موقت کره شمالی در ایتالیا معرفی شده است. سفیر قبلی کره شمالی آقای مون جونگ پیشتر از سوی ایتالیا و به دلیل اعتراض او به نارضایتی ایتالیا از آزمایش‌های هسته‌ای کره شمالی اخراج شده بود. پس از اخراج مون جونگ، آقای جو سونگ به عنوان سفیر موقت از سوی پینگ یانگ منصوب شده بود.

منابع اطلاعاتی کره جنوبی می‌گویند جو سونگ جیل پسر یا داماد یکی از بلندپایه‌ترین مقامات رژیم پیونگ یانگ است.

با اینکه در کره شمالی اصل بر این است که دیپلمات‌های این کشور در زمانی که سمتی در خارج از کشور دارند حق ندارند خانواده و فرزاندان‌شان را با خود به همراه ببرند، آقای سوگ در سال ۲۰۱۵ به همراه خانواده‌اش وارد رم شده بود. اتفاقی که احتمالا نشان می‌دهد او از خانواده‌ای عالیرتبه در نظام سیاسی کره شمالی است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش دیده‌بان حقوق بشر از تجاوز به زنان در کره شمالی

جنگ دو کره؛ چگونه آمریکا به فکر پرتاب بمب اتم روی کره شمالی افتاد؟

کره شمالی یک موشک بالستیک میان‌برد جدید با سوخت جامد را آزمایش کرد