Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هفتمین هفتۀ اعتراض جلیقه زردها؛ حضور گستردۀ معترضان برخلاف پیش‌بینی دولت

هفتمین هفتۀ اعتراض جلیقه زردها؛ حضور گستردۀ معترضان برخلاف پیش‌بینی دولت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

معترضان بر این باورند که با پایان تعطیلات سال نو و از سر گیری فعالیت‌ها، بار دیگر شمار جلیقه زردها در خیابان‌ها بطور قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

آگهی

اعتراض جلیقه زردهای فرانسه برای هفتمین هفته پیاپی ادامه داشت. معترضان به سیاست‌های اقتصادی دولت این کشور روز شنبه در میانۀ جشن‌های کریسمس و سال نوی میلادی نیز خیابان‌ها را ترک نکردند.

در این روز بسیج گستردۀ جلیقه زردها در سراسر فرانسه از جمله در شهرهای پاریس، مارسی، لیون، تولوز و بوردو دیده شد. شماری از خیابان‌ها به‌ویژه در شهر مارسی بسته شدند و بار دیگر نیز میان پلیس و شماری از معترضان در برخی شهرها از جمله پاریس، نانت و روئان درگیری‌هایی روی داد.

REUTERS/Christian Hartmann
نیروهای ضدشورش در شهر پاریسREUTERS/Christian Hartmann

اعتراضات روز شنبه از جنبه‌ای دیگر نیز دارای اهمیت بود زیرا برخلاف تبلیغات دولت مبنی بر اینکه در مقایسه با زمان آغاز این جنبش یعنی یک ماه و نیم گذشته، اکنون از شمار معترضان به‌طور قابل توجهی کاسته شده است، در این روز بار دیگر جلیقه زردها به‌طور چشمگیر در سراسر فرانسه به خیابان‌ها آمدند.

بر اساس آمارهای دولت، شمار معترضان در ۱۷ نوامبر یعنی اولین روز آغاز این حرکت خودجوش ۲۸۲ هزار نفر بوده است و این تعداد به تدریج کاسته شده تا اینکه هفتۀ گذشته یعنی شنبه ۲۲ دسامبر به ۳۸ هزار نفر رسید.

اما روز شنبه ۲۹ دسامبر بار دیگر شمار معترضان زردپوش در سراسر فرانسه درخور توجه بود؛ از جمله تنها در شهر مارسی حدود ساعت ۱۰ بامداد نزدیک به هزار نفر در اطراف بنای مشهور «طاق پیروزی» جمع شدند و شعار استعفای امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری این کشور را سر دادند و خواستار برگزاری همه‌پرسی شدند.

معترضان بر این باورند که با پایان تعطیلات سال نو و از سرگیری فعالیت‌ها، بار دیگر شمار جلیقه زردها در خیابان‌ها بطور قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

جلیقه زردها همچنین روز شنبه با انتشار بیانیه‌هایی اعلام کردند که بر خلاف ادعاهای طرفداران دولت، آنها هرج و مرج‌ گرا نیستند و قصد آسیب رساندن به مردم را ندارند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماکرون: سرمایه داری لیبرال افراطی به پایان خود نزدیک می‌شود

عقب‌نشینی دوباره ماکرون در برابر جلیقه‌زردها: افزایش حداقل دستمزد و حذف برخی مالیات‌ها

حکم بی‌سابقه دادگاه فرانسه: «همه زنان افغان» می‌توانند از حق پناهندگی بهره‌مند شوند