Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جزئیات حادثه واژگونی اتوبوس دانشجویان علوم و تحقیقات

جزئیات حادثه واژگونی اتوبوس دانشجویان علوم و تحقیقات
Copyright ایسنا
Copyright ایسنا
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با وجود طرح ادعای سکتۀ راننده اتوبوس، برخی از مصدومان حادثه می‌گویند که اتوبوس ترمز بریده بود.

آگهی

حادثۀ واژگونی اتوبوس دانشجویان دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات تهران در روز سه‌شنبه دست‌کم ۹ کشته و ۲۷ زخمی برجای گذاشت. 

۷ تن از کشته شدگان از جمله رانندۀ اتوبوس در همان محل وقوع حادثه و دو تن از دانشجویان نیز در بیمارستان جان باخته‌اند.

عملیات نجات زخمی‌ها تا ساعاتی پس از وقوع حادثه به کمک نیروهای اورژانس و همچنین آتش نشانی تهران ادامه داشت.

شمار قطعی زخمی‌های این حادثه اعلام نشده است. بنا بر گزارش ایسنا ۷ تن از زخمی‌ها که به بیمارستان منتقل شده‌اند همچنان در شرایط بحرانی به سر می‌برند؛ دو تن از آنان تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند و ۵ تن دیگر در آی سی یو تحت نظارت هستند.

اتوبوس دانشجویان علوم و تحقیقات با ۳۰ سرنشین نیمروز سه‌شنبه ناگهان از مسیر خود خارج و پس از برخورد به دیوار بتنی در مسیری با شیب تند، درنهایت واژگون شد.

به گفته جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی در جریان این حادثه بخشی از اتوبوس کاملا در زمین فرو رفته است. آتش نشانان مجبور شده‌اند اتوبوس را تکه تکه کنند تا بتوانند بخش فرو رفته در زمین را خارج کنند.

علت حادثه: سکتۀ راننده یا بریدن ترمز؟

رئیس اورژانس تهران اعلام کرد که ادعای سکتۀ رانندۀ اتوبوس در زمان وقوع حادثه همچنان در دست بررسی است و سازمان پزشکی قانونی هنوز گزارشی در این باره منتشر نکرده است.

بنا بر اعلام رسانه‌های ایران، ادعای سکتۀ راننده از سوی معاون دانشگاه آزاد مطرح شده بود با این وجود برخی از مصدومان حادثه در جریان تشریح ماجرا اعلام کرده بودند که اتوبوس ترمز بریده است.

گفته می‌شود که علاوه بر فرسودگی ناوگان حمل و نقل دانشگاه علوم و تحقیقات، خطرناک بودن مسیر رفت و آمد خودروها نیز در وقوع این حادثه بی‌تاثیر نبوده است. با وجود شیب تند مسیر حرکت، تدبیری برای افزایش ضریب ایمنی آن اتخاذ نشده بود و حتی برای نصب گارد ریل و سرعت‌گیر در شیب تند مسیر، اقدامی نشده بود.

این حادثه در حالی روی داد که بنا بر اعلام محمد علی کرونی مدیر پیشین کنترل پروژه سامانه حمل ونقل کابلی علوم و تحقیقات، قرار بود برای افزایش ایمنی این مسیر، مسافت حدوداً هفت کیلومتری کوهستانی و خطرناک واحد علوم وتحقیقات به سامانه حمل ونقل کابلی مجهز شود تا به این ترتیب مسیر رفت و آمد به کمتر از یک چهارم مسیر کنونی کاهش یابد. اما با وجود آغاز این پروژه و تنها سه ماه قبل از بهره‌برداری از آن، با تغییر مدیریت دانشگاه آزاد این پروژه نیز متوقف شد.

واکنش مقامات ایران

علی خامنه‌ای، رهبر ایران با انتشار پیامی این حادثه را «بسیار دردآور و تاسف‌بار» خواند و آن‌را به بستگان قربانیان و «عموم جامعه دانشگاهی» تسلیت گفت. 

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز با انتشار پیامی ضمن تسلیت به خانواده قربانیان خواستار «بررسی دقیق» علت سانحه شد. وی همچنین در این پیام از «مسئولان» خواست تا «تمام راهکارهای لازم برای عدم تکرار اینگونه حوادث را تمهید و اجرا کنند.»

تعطیلی موقت دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات

در پی تصادف مرگبار روز سه‌شنبه، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تا پایان هفته تعطیل شد.

همچنین در واکنش به این حادثه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی پیام تسلیتی را منتشر کرد و محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور نیز خواستار رسیدگی به این موضوع از سوی دادستانی تهران شد.

**بیشتر بخوانید: **واژگونی اتوبوس در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد تهران ۹ کشته بر جای گذاشت

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جان باختن دو روزنامه‌نگار در حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران

تجمع اعتراضی مردم و دانشجویان دانشگاه تهران در حمایت از دانشجویان علوم تحقیقات

تجمع اعتراضی دانشجویان علوم و تحقیقات تهران به ضعف مدیریت و نبود ایمنی