Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش بحرین به سخنان نوری المالکی در انتقاد از سرکوب شیعیان

واکنش بحرین به سخنان نوری المالکی در انتقاد از سرکوب شیعیان
Copyright kremlin
Copyright kremlin
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در کشور جزیره‌ای بحرین، خانوادۀ پادشاهی که دارای مذهب تسنن است، بر جمعیتی اکثرا شیعه حکومت می‌کند.

آگهی

وزارت خارجه بحرین روز دوشنبه کاردار سفارت عراق در این کشور را فراخواند تا ناخشنودی خود را از سخنان انتقادآمیز نوری المالکی، نخست‌وزیر پیشین عراق اعلام کند.

نوری المالکی، رهبر حزب اسلامی دعوه و رئیس ائتلاف انتخاباتی «دولت قانون»، هفتۀ گذشته در جریان نشستی که از سوی تشکل موسوم به «۱۴ فوریه بحرین» سازماندهی شده بود، به انتقاد از سیاستهای داخلی بحرین و سرکوب شیعیان در این کشور پرداخت. 

تشکل «۱۴ فوریه» به کمک گروهی از فعالان مدنیِ بحرین پس از اعتراضات گستردۀ سال ۲۰۱۱ میلادی در این کشور شکل گرفت؛ پادشاهی بحرین این تشکل را تروریستی می‌داند.

آقای مالکی در این نشست بر ضرورت گفتگو «با آنهایی که خواستار آزادی و عدالت هستند» تاکید و آن را تنها راه محافظت از بحرین و مردم بحرین، شیعیان و سنی‌های این کشور توصیف کرد. او همچنین دربارۀ «تبعیض و حاشیه سازی که باعث محدودیت شدید مردم بحرین شده» هشدار داد.

در واکنش، منامه سخنان آقای مالکی را دخالت در امور داخلی پادشاهی بحرین دانست و شرکت آقای مالکی در این نشست را یک همبستگی آشکار با کسانی که به دنبال گسترش هرج و مرج، خشونت، فعالیتهای تروریستی و نفرت پراکنی در بحرین هستند، توصیف کرد.

در کشور جزیره‌ای بحرین، خانوادۀ پادشاهی که دارای مذهب تسنن است، بر جمعیتی اکثرا شیعه حکومت می‌کند و بر این اساس این کشور نیز این پتانسیل را دارد تا مانند عراق درنهایت درگیر جنگی نیابتی میان دو رقیب اصلیِ منطقه یعنی ایران و عربستان سعودی شود.

هنوز مقامات عراقی به رفتار وزارت خارجۀ بحرین واکنشی نشان نداده‌اند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتقاد رهبران عراق از سفر ترامپ: دوران اشغال گذشته است

دیدبان حقوق بشر از آمریکا خواست فروش میلیاردی سلاح به بحرین را متوقف کند

پادشاه بحرین بیش از ۱۵۰۰ زندانی را در چهارچوب «بزرگترین عفو سال‌های اخیر» بخشید