Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پارلمان بریتانیا بر سر دو راهی؛ قبول متن توافق یا برکسیت بدون توافق

پارلمان بریتانیا بر سر دو راهی؛ قبول متن توافق یا برکسیت بدون توافق
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با افزایش گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال برگزاری یک همه‌پرسی تازه، به نظر می‌رسد اتحادیه اروپا، پس از صرف هزینه‌های بسیار و دو سال معطلی، هیچ تمایلی برای بازگشت بریتانیا به جمع ۲۷ کشور دیگر ندارد.

آگهی

تنها صد روز به موعد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا باقی مانده و پارلمان این کشور هنوز بر سر قبول متن توافق برکسیت به اجماع نرسیده است.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا روز چهارشنبه ۱۹ دسامبر برای آخرین بار قبل از پایان سال میلادی در برابر نمایندگان پارلمان حاضر شد تا از متن توافق برکسیت دفاع کند. وی پیش از این در آخرین لحظات جلسه رای گیری درباره متن توافق برکسیت را به تعویق انداخته بود.

آخرین جلسه ای که به گفته حاضران بسیار پرتنش بود. جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر و از مخالفان دولت بریتانیا متهم شد که نخست وزیر بریتانیا را «یک زن احمق» خطاب کرده اما سخنگوی رهبر حزب کارگر با رد اظهارات گفت جرمی کوربین چنین کلاماتی را به کار نبرده است. آقای کوربین هم کاربرد این واژه‌ها را تکذیب کرد.

در مقابل رهبر حزب کارگر، خانم می را به تلاش برای «وقت تلف کردن» متهم می کند تا به گفته وی بدین ترتیب تنها دو گزینه در مقابل نمایندگان پارلمان باقی بماند: قبول متن توافق که توسط دولت خانم می تهیه شده است و یا برکسیت بدون توافق.

رویترز
تجمع طرفداران برکسیت در مقابل پارلمان بریتانیارویترز

از سوی دیگر، کمیسیون اروپا روز چهارشنبه ۱۹ دسامبر اعلام کرد اقداماتی برای جلوگیری از اختلال در ترافیک هوایی و خدمات مالی در صورت وقوع برکسیت بدون توافق در نظر گرفته شده است. علاوه بر این، اتحادیه اروپا اعلام کرده است به حق شهروندان بریتانیایی ساکن در کشورهای این اتحادیه احترام خواهد گذاشت اما کامیون های بریتانیایی نخواهند توانست با بارهای خود از بریتانیا خارج شوند و بدون گمرک وارد اتحادیه اروپا گردند.

خبرگزاری اسپانیایی (افه) گزارش کرد ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا  برکسیت بدون توافق را یک «فاجعه مطلق» خوانده است.

تحلیلگران معتقدند به احتمال زیاد خانم می رای کافی برای تایید متن توافق برکسیت به دست نخواهد آورد اما مشکل آن جا عمیق‌تر می شود که هیچگونه اجماعی برای گزینه دیگری نیز وجود ندارد.

رویترز
اعتراض طرفداران و مخالفان برکسیت در مقابل پارلمان بریتانیارویترز

با این حال سخنگوی نخست وزیر بریتانیا روز چهارشنبه اعلام کرد از هفته گذشته مذاکراتی با اتحادیه اروپا آغاز شده است درباره این که چه تضمین های می توانند برای حمایت از خانم می در جهت جلب رضایت نمایندگان پارلمان بریتانیا، فراهم کنند.

به گفتگو سخنگوی خانم می این مذاکرات همچنان ادامه دارند.

بدون تایید توافق برکسیت، بریتانیا روز ۲۹ مارس بعد از ۴۶ سال عضویت از اتحادیه اروپا خارج می شود. خروجی که انتظار می رود با آشفتگی در مرزها و فرودگاهها، زیر و رو شدن اقتصاد کشور همراه باشد.

رویترز
تجمع جوانان حامی برگزاری دوباره رفراندم در مقابل پارلمان بریتانیارویترز

رییس بانک مرکزی بریتانیا، مارک کارنی، برکسیت بدون توافق را به شوک نفتی دهه هفتاد تشبیه کرد.

برخی از کارشناسان مسائل سیاسی می گویند با رسیدن به بن بست در پارلمان بریتانیا، احتمال برگزاری یک رفراندم دیگر پررنگ‌تر می شود. این در حالی است که  به نظر می‌رسد اتحادیه اروپا، پس از صرف هزینه‌های بسیار و دو سال معطلی، هیچ تمایلی برای بازگشت بریتانیا به جمع ۲۷ کشور دیگر ندارد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برکسیت؛ پارلمان بریتانیا بار دیگر توافق را بررسی می‌کند

ترزا می در نشست رهبران اروپا: مذاکرات مجدد درباره برکسیت امکان پذیر نیست

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند