Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ترزا می در نشست رهبران اروپا: مذاکرات مجدد درباره برکسیت امکان پذیر نیست

ترزا می در نشست رهبران اروپا: مذاکرات مجدد درباره برکسیت امکان پذیر نیست
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپایی در آخرین نشست سال میلادی جاری اعلام کردند خواستار تصویب توافق نامه اخیر برکسیت بین دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا هستند.

آگهی

ترزا می می گوید خبری از مذاکرات مجدد درباره برکسیت نخواهدبود. نخست وزیر بریتانیا پس از جلسه دو روزه رهبران اروپا در بروکسل در یک کنفرانس خبری شرکت کرد و گفت که همتایان اروپایی ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا مانند خود او معتقدند که بریتانیا و اتحادیه اروپا به بهترین توافق دست یافته اند و هیچ دلیلی برای مذاکرات مجدد برسر برکسیت وجود ندارد. همزمان نخست وزیر بریتانیا تاکید کرد که باید در روزهای آینده درباره برکسیت شفاف سازی های صورت بگیرد.

بسیاری از رهبران اروپایی معتقدند که ترزا می در نشست اخیر بطور شفاف خواسته های بریتانیا را مطرح نکرده است و با توجه به برآینده سخنان این رهبران می توان گفت که کشورهای عضو اتحادیه اروپا کمی از موضع گیری های ترزا می ناامید شده اند. در همین راستا ویدئویی منتشر شده است که در آن ترزا می، ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا را متهم می کند به او اتهام گنگ داده است. که البته رئیس کمیسیون اروپا این گفته را انکار می کند. صبح جمعه امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه هم تاکید کرد که برکسیت در صورتی می تواند اجرایی و عملی شود که دولت بریتانیا بطور شفاف با اتحادیه اروپا سخن بگوید.

همزمان کمیسیون اروپا اعلام کرده است که تمام شهروندان بریتانیایی که پس از برکسیت قصد ورود به اروپا را دارند باید با پرکردن فرم های آنلاین مبلغ هفت یورو برای ورود به اتحادیه اروپا پرداخت کنند. این هفت یورو برای یک محدوده سه ساله خواهد بود. 

آخرین جلسه شورای اروپایی در سال ۲۰۱۸ میلادی با حمایت همه جانبه رهبران اروپایی از توافق نامه برکسیت بین دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا به کار خود پایان می دهد.

رهبران اروپایی از نخست وزیر بریتانیا، ترزا می، خواستند تا آنجا که در توان دارد برای تصویب توافق نامه فعلی برکسیت تلاش کند تا این توافق نامه بتواند در پارلمان بریتانیا رای بیاورد. یکی از مهم ترین نقاط ضعفی که نمایندگان پارلمان بریتانیا که مخالف آخرین توافق نامه برکسیت هستند، مطرح می کنند عدم شفافیت درباره رابطه تجاری و اقتصادی بریتانیای پس از برکسیت با اروپا است.

دیوید لیدینگتون یکی از مهم ترین چهره های محافظه کاران بریتانیا و وزیر پیشین دادگستری ترزا می می گوید: «امیدوارم که رهبران ۲۷ کشور اروپایی دست کم راه‌های روشن و شفافی درباره آینده تجاری بریتانیا و اتحادیه اروپا ارائه کنند، چرا که نخست وزیر اگر می خواهد توافق نامه اخیر رای بیاورد نیاز به چنین شفافیت هایی دارد.»

بیشتر بخوانید:

دیوان دادگستری اروپا: بریتانیا می‌تواند به‌طور یک‌جانبه برکسیت را لغو کند

همزمان بسیاری از مخالفان ترزا می در بریتانیا اعلام می کنند که نخست وزیر توانایی پیروزی در مذاکرات برکسیت را نداشته و باید از قدرت کناره گیری کند. یکی از آنها نایجل فاراژ، رهبر سابق حزب راست گرای افراطی یوکیپ و نماینده پارلمان اروپا از بریتانیا است.

نایجل فاراژ که از او به عنوان یکی از عوامل اصلی رای بریتانیایی ها به خروج از اتحادیه اروپا نام برده می شود در آخرین واکنش جمعه اعلام کرد که بار دیگر ترزا می در جلسه رهبران اروپایی در بروکسل نشان داد که نمی تواند آنطور که شایسته یک رهبر بریتانیایی است بر سر منافع این کشور بجنگند و پیروز شود.

ترزا می در هفته های گذشته تحت شدیدترین انتقادها از سوی احزاب مخالف و متحد محافظه کاران قرار داشته است. همزمان خانم می تحت شدیدترین فشارها از سوی حزب متبوع خود محافظه کاران نیز بوده است. دو روز پیش اعضای محافظه کار و طرفدران برکسیت سخت در پارلمان بریتانیا خواستار برکناری ترزا می از راس حزب شدند که البته خانم می توانست با کسب نزدیک به دو سوم آرای نمایندگان محافظه کار همچنان رهبر حزب باقی بماند.

به واتس اپ یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پارلمان بریتانیا بر سر دو راهی؛ قبول متن توافق یا برکسیت بدون توافق

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند

مذاکرات پسا برکسیت بریتانیا و کانادا به‌دلیل اختلاف بر سر گوشت گاو و پنیر شکست خورد