Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ایران‌ایر: اتحادیه اروپا مجوز فروش ایرباس‌ها را از آمریکا بگیرد

ایرباس
ایرباس Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی، ایران ایر، از اتحادیه اروپا خواسته است که مجوز وزارت خزانه‌داری آمریکا را برای فروش هواپیماهای ایرباس به ایران کسب کند.

آگهی

مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی، ایران ایر، از اتحادیه اروپا خواسته است که مجوز وزارت خزانه‌داری آمریکا را برای فروش هواپیماهای ایرباس به ایران کسب کند.

فرزانه شرف‌بافی در نشست خبری روز دوشنبه، ۲۶ آذر، با اعلام این‌که پیشتر خرید ۵ هواپیمای ATR با اعطای مجوز آمریکا امکان‌پذیر شده بود، گفت: «از اتحادیه اروپا انتظار داریم مانند ATR ها تمدید مجوز اوفک هواپیماهای ایرباس را از آمریکا بگیرد.»

شرکت هواپیمایی اروپایی ایرباس با شرکت‌های هواپیمایی ایران ایرتور و زاگرس قراردادهایی به ارزش ۱۰ میلیارد دلار شامل فروش ۱۰۰ فروند هواپیمای A320neo بسته بود که این قرارداد‌ها در پی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای موسوم به برجام و همزمان با آغاز تحریم‌های آمریکا توسط وزارت خزانه داری این کشور لغو شدند.

مدیرعامل ایران‌ایر گفته است که از ۱۰۰ قرارداد هواپیما با ایرباس، تنها ۳ فروند تحویل ایران شده است.

ایرباس شرکتی اروپایی است اما طبق قانون تحریمهای آمریکا، هواپیماهای تجاری که بیش از ۱۰درصد قطعات آنها توسط شرکتهای آمریکایی تولید شده باشند برای فروش به ایران محتاج مجوز وزارت خزانه داری ایالات متحده هستند.

فرزانه شرفبافی پیش از این از تلاش این شرکت برای خرید هواپیماهای روسی سوخو ۱۰۰ به عنوان جایگزین سخن گفته بود.

مقامات روسیه گفته اند در تلاش هستند تا با کاهش قطعات آمریکایی به کار رفته در هواپیماهای سوخو ۱۰۰ فروش بدون نیاز به مجوز آنها را به ایران امکان پذیر کنند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعلام آمادگی ایران برای خرید هواپیماهای سوخو در صورت تمایل روسیه

دو شرکت هواپیمایی ایران برای خرید هواپیما با ایرباس تفاهم نامه امضاء کردند

ایران ایر یکصد فروند هواپیما از ایرباس خرید