وزیر خارجه ایران: هنر گریز از تحریم‌ها را به دیگران هم آموزش می‌دهیم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
وزیر خارجه ایران: هنر گریز از تحریم‌ها را به دیگران هم آموزش می‌دهیم

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در نشست بین‌المللی دوحه قطر تاکید کرد که ایران به‌خاطر تحریم‌ها تحت فشار قرار دارد. وی سپس این سوال را مطرح کرد که آیا این فشارها به تغییر سیاست‌ها ما منجر می‌شود؟ ظریف سپس خود به این سوال پاسخ داد: «تضمین می‌کنم که چنین چیزی پیش نمی‌آید.»

وی تاکید کرد: «اگر هنری باشد که ایران بتواند به آن مسلط شود و آن را به دیگران آموزش دهد، آن هنر گریز از تحریم‌ها خواهد بود.»

وزیر خارجه ایران همچنین درباره دعوت دونالد ترامپ از حسن روحانی برای مذاکره گفت: «ترامپ با وجود سیاست‌های خصمانه خواستار مذاکره شده است و ما به وی پاسخ داده ایم که آیا شوخی می کنی؟»

بیشتر بخوانید: 

حضور محمد جواد ظریف در نشست دوحه

وی معتقد است که مذاکره با دولت دونالد ترامپ بی فایده است.

ظریف به سابقه گفت‌وگو با آمریکا اشاره کرد و گفت: «ایران پیشتر برای گفتگوی مستقیم با آمریکا آماده بود و ما این کار را انجام دادیم و من زمان زیادی با جان کری وزیر پیشین امور خارجه گفتگو کردم و نتیجه آن توافق هسته ای بود و با این حال دونالد ترامپ از آن خارج شد و این رفتار ترامپ به این معنی است که مذاکره با او بی فایده است.»

در بخش دیگر، ظریف به درگیری‌های یمن اشاره کرد و هر گونه نقش ایران در مسلح کردن حوثی‌ها را منکر شد: « ما هیچوقت برای حوثی‌ها سلاح مهیا نکرده‌ایم. آن‌ها خود به اندازه کافی سلاح در اختیار دارند و به سلاح‌های ایرانی احتیاجی ندارند.»